Turizm işletmelerinde merchandising uygulamaları
Merchandising implemantation in tourism enterpises
- Tez No: 74566
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN USAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Türkiye'de otel işletmelerinde merchandising çalışmalarının ne düzeyde yapıldığı ve bu çalışmayı yapanların da başarısını araştırmaktır. Bir pazarlama tekniği olan merchandising, marka ve kalite imaj mı başarılı bir iletişimle oluşturmanın bir parçası ve tüketicilere satın alma kararlarını vermeden önce gönderdiğimiz son mesajdır. Tezin ilk iki bolümü kuramsal olup üçüncüsü ise uygulamaya dayalıdır. Tezin birinci bölümünde, merchandising çalışmalarının olası yerini ve uygulama alanlarım belirlemek amacı ile turizm işletmelerinin tanımı ve pazarlama kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde, merchandising ve planlaması konusu incelenmektedir. Bu bölümde kavram olarak nitelik ve nicelikleri belirlenen merchandising çalışmasının pazarlama planlaması içerisindeki yeri de vurgulanmıştır. Üçüncü bölüm ise survey araştırmasından oluşmaktadır. Bu araştırmada veri toplamak için soru sorma tekniği ve bu kapsamda“yazdı soru”anket kullanılmıştır. Survey, İzmir ve Kuşadası araştırma alanları ile sınırlı bir çalışmadır. Araştırmada otel yöneticileri denek olarak seçilmiştir ve deneklere yirmi soruluk anket uygulanmıştır. Yapılan araştırmanın ana bulgusu, otel işletmelerinde merchandising çalışmalarının yetersizliğidir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is to examine how successfully the merchandising methods are actually realized in hotels in Turkey. Merchandising which is a strategic planning method is a part of creating brand and quality image through succesful means of communication and the final mesage convicted to the consumers prior to their purchasing decision. The first two chapters of this thesis are of theoretical bases where as the last chapter is based on practical implementations. In the first part of this thesis the possible scope of merchandising studies and implementation fields determined the description of touristic enterprises and marketing concept examined. In the second part merchandising and planning faces are examined. In this chapter, merchandising concept is determined in terms of quality and quantity wise and also the places this is with in the marketing planning is emphasized. The third chapter consist of a survey study. For this survey study process question and answer method thus questionnaires were used. The examination field of this survey was limited to İzmir and Kuşadası region. In this study hotel administrators were chosen as subjects and a questionnaire of 20 issues were submitted to these subjects. The conclusion of this study showed that the merchandising methods are used inefficiently. XE