Stresle başaçıkma stratejileri ile denetim odağı düzeyi arasındaki ilişki: Bir grup lise öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırma
The Relationship between coping strategies and locus of control: A Study on a group of high school students
  1. Tez No: 74567
  2. Yazar: NİVİDE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu araştırmada lise öğrencilerinin stres yaşantılarında kullandıkları başaçıkma stratejileri ile denetim odağı düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu genel çerçevede öğrencilerin bazı bireysel özelliklerine ve ailelerine ilişkin değişkenlere bağlı olarak, stresle başaçıkma düzeyleri ve denetim odağı düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada ölçme araçları olarak, SYBSÖ (Stres Yaşantılarında Kullanılan Başaçıkma Stratejileri Ölçeği), RİDKOÖ (Rotter' in İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği), bazı kişisel ve ailevi değişkenlere ait bilgileri içeren Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 1997, 1998 öğretim yılında İzmir il Merkezinde Lise 2. Sınıfa devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubu 2. Sınıfa devam eden 170 kız ve 155 erkek olmak üzere toplam 325 öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin analizinde, ikili gruplar arasındaki farkları belirlemek amacıyla“t-testi”, çoklu grup karşılaştırmalarında“tek yönlü varyans analizi”tekniği ve ölçekler arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla da“korelasyon analizi”tekniği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: -Ergen öğrencilerin stres yaşantılarında kullandıkları başaçıkma stratejileri ile denetim odağı düzeyleri arasında dışsallık yönünde anlamlı düzeyde ilişkiler bulunurken; aynı zamanda, öğrencilere ilişkin bireysel ve ailevi değişkenler ile başaçıkma stratejileri ve denetim odağı düzeyleri arasında da. anlamlı düzeyde ilişkiler bulunmuştur. 1. Başaçıkma stratejileri ile denetim odağı düzeyi arasındaki ilişki; öğrencilerin problem çözme ve sosyal destek arama davranışları ile dışsal denetim düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; buna karşın kendini suçlama ve kaçınma davranışları ile dışsal denetim düzeyleri arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. 2.Öğrencilere ilişkin bireysel ve ailevi değişkenler ile başaçıkma stratejileriarasındaki ilişki; Aile ortamını algılama şekli, okul başarısını değerlendirme biçimi ve öğrenim görülen bölümün Problem Çözme davranışı ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet, baba mesleği, aile ortamını algılama biçimi, sorunların paylaşıldığı kişiler ve öğrenim görülen bölüme ilişkin değişkenlerin ise Sosyal Destek Arama davranışı ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet, anne mesleği, kardeş sayısı, aile ortamını algılama biçimi, sorunların paylaşıldığı kişiler ve okul başarısını değerlendirme biçimine ilişkin değişkenler Kendini Suçlama davranışı ile anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. Anne mesleği, okul başarısını değerlendirme biçimi ve öğrenim görülen bölüm değişkenleri ise Kaçınma davranışı ile anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. 3. Öğrencilere ilişkin bireysel ve ailevi değişkenler ile denetim odağı düzeyi arasındaki ilişki: Yalnızca okul başarısını değerlendirme biçimi ile öğrenim görülen bölüme ilişkin değişkenler, denetim odağı düzeyi ile anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. Bu iki değişken dışında, söz konusu diğer değişkenlerle denetim odağı düzeyi arasında anlamlı ilişkiler bulunmamıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study examines the relationship between the locus of control and the coping strategies used by the high school students. Also, the relationship between coping strategies and the locus of control with the individual and the familial variables were explored. The data was collected through the use of there instruments: Coping Strategies were measured by SYBSÖ (Coping Strategies Scale), external locus of control was measured by RİDKOÖ (Rotter's internal-External Locus of Control) and individual and familial variables were measured by KBF (Personal Information Form). The sample of the study consist of 325 (170 female, 155 male) junior high school students who attend to high school in Izmir, during the curriculum year of 1997-1998. İn the process of data analysis t-tests and one-way analyss of variance were performed to make the comparisms among the groups regarding the independent variables. Summary of the results are as follows: Significont correlations were found between the locus of control and the coping strategies used. Some individual and familial variables were found to be significontly related to locus of control and the coping strategies used by the students. l.Currelations between locus of control and coping strategies: External locus of control was found to be negatively correlated with problem solving and social support seeking self-blame and avoidance strategies were positively related to external locus of control. 2. Correlations between coping strategies and individual and familial variables related to students: Problem solving strategy was significontly correlated with the level of perception of familial atmosphere, and the level of perception of school performance. Gender, father's occuption, perception of familial atmosphere, VIIsources of social support and the type of deparment that the student attends to are correlated significontly avith social support seeking. Gender, number of siblings, perception of familial atmosphere, sources of social support and mother's accupation were correlated significontly with Self Blame strategy. Perception of school performance the type of department that the student attents to and mother's accuption are significontly correlated with Avoidance strategy. 3. Correlation between locus of control and individual and familial variables related to students: Locus of control was significontly correlated with the type of department and the perception of school performance. Locus of control was found to be not correlated with the other individual and familial variables at significont levels. VIII