Türkiye'de biyokütleden enerji üretiminin bugünü ve yarını
Investigation of energy production from biomass in turkey, current status and future forecast
  1. Tez No: 745679
  2. Yazar: MUHAMMET HÜSEYİN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülkemizin genel olarak enerji ihtiyacı fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Bu yakıtların başlıca dezavantajları çevreyi kirletmeleri ve ülkemizin dışa bağımlı olmasına neden olmasıdır. Biyokütle çeşitli yerlerde yetiştirilebilir, depolanabilmesi kolay, sosyo-ekonomik gelişmelere yardımcı ve fosil kaynaklara göre çevresel etkileri olumludur. Biyokütle enerjisi günümüzde elektrik, kimyasal hammaddeler ve sıvı yakıtlar gibi farklı endüstrilerde kullanılmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı biyokütle enerjisi Türkiye için önem kazanmış ve bu önem giderek artmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin günümüz enerji durumu, gelecek enerji senaryoları, biyokütle enerji potansiyelinin mevcut durumu ve gelecekteki mevcut potansiyeli araştırılmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu 2021 verilerinden tarım ve hayvan istatistik verileri elde edilmiştir. Çalışmaya göre toplam ekili alan 15.856.352 hektar ve bu alandan elde edilebilecek ortalama kuru biyokütle miktarı 436.049.652,5 tondur. Hesaplamalar sonucu bu alanın ortalama kuru biyokütle enerji miktarı 176.600.109,3 TEP'tir. Bu kuru biyokütle, 2,053,859 MW enerjiye eşdeğerdir. Biyokütle enerji kaynağı olarak değerlendirilen toplam hayvan sayısı 408.561.087 adettir. Türkiye'de hayvanlardan elde edilen atık miktarı 96.655.868,19 tondur. Bu atıklardan 4.309.771.357 m3 /yıl biyogaz elde edilebilmektedir. Bu biyogaz 2,03x1010 kWh/yıl elektrik enerjisine eşdeğerdir.
Özet (Çeviri)
Our country's energy needs are generally met from fossil fuels. The main disadvantages of these fuels are that they pollute the environment and cause our country to be dependent on foreign sources. Biomass can be grown in various places, it is easy to store, it helps socio-economic developments and its environmental effects are positive compared to fossil sources. Biomass energy is used in different industries such as electricity, chemical raw materials and liquid fuels. Because of these features, biomass energy has gained importance for Turkey and this importance has increased gradually. In this study, Turkey's current energy situation, future energy scenarios, current situation of biomass energy potential and current potential in the future have been investigated. Agricultural and animal statistics were obtained from the Turkish Statistical Institute's 2021 data. According to the study, the total cultivated area is 15.856.352 hectares and the average dry biomass amount that can be obtained from this area is 436.049.652,6 tons. As a result of the calculations, the average dry biomass energy amount of this area is 176.600.109,4 TOE. This dry biomass is equivalent to 2.053.858 MW of energy. The total number of animals evaluated as a biomass energy source is 408,561,088. The amount of waste obtained from animals in Turkey is 96.655.868,18 tons. 4.309.771.358 m3/year biogas can be obtained from these wastes. This biogas is equivalent to 2.03x1010 kWh/year electrical energy.