Spor yapan ve yapmayan ortaokul öğrencilerinin sosyal becerileri, dikkat ve özgüven düzeylerinin araştırılması (Van ili örneği)
Investigation on the attention and confidence levels of social skills of secondary students with and without sports (Van province example)
  1. Tez No: 745691
  2. Yazar: ESRA SAĞLAM ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada spor yapan ve yapmayan ortaokul öğrencilerinin sosyal becerileri, dikkat ve özgüven düzeylerine olan etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Tarama modeli ile yapılan araştırma 2020-2021 eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 200 spor yapan ve 200 spor yapmayan olmak üzere toplam 400 birey katılmıştır. Sosyal beceri ölçeği (SBÖ), Bourdon dikkat testi, Piers Harris öz-kavram Ölçeği ve Kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi SPSS istatistiksel paket programı kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel analizde ölçümler, hem Kolmogorov-Simirnov testi hem de Shapiro Wilk testleriyle değerlendirilmiş, değişkenlerin dağılımında normal ve normal olmayan dağılımlar görülmüştür. İki düzeyli değişken karşılaştırılmasında normal dağılım göstermeyenler için Mann Whitney U testi ve Kruskall-Wallis, normal dağılım gösterenler için T-Testi ve Anova testi kullanılmıştır. Bu çalışmada anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, bireyler spor yapıp yapmama değişkenine göre karşılaştırıldığında sosyal beceri, özgüven ve dikkat puanlarında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (p0,05) ,özgüven puanları anlamlı olarak bulunmuştur (p0,05). Bki değişkeninde dikkat sosyal beceri ve özgüven düzeylerinde anlamlı bir farklılık görünmemiştir (p>0,05). Sonuç olarak spor, ortaokul öğrencilerinin özgüven, dikkat ve sosyal becerilerini genel olarak olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of the social skills, attention and self-confidence levels of secondary school students who do and do not do sports. The research with the scanning model was carried out in the 2020-2021 academic year. A total of 400 individuals, 200 of whom do sports and 200 who do not, participated in the study. Social skills scale (SBS), Bourdon attention test, Piers Harris self-concept Scale and Personal Information Form were used. The analysis of the collected data was made using the SPSS statistical package program. In statistical analysis, measurements were evaluated with both the Kolmogorov-Smirnov test and the Shapiro Wilk test, and normal and non-normal distributions were observed in the distribution of the variables. In the comparison of two-level variables, Mann Whitney U test and Kruskall-Wallis test were used for those who did not show normal distribution, and T-Test and Anova test for those with normal distribution. In this study, the level of significance was taken as p˂0.05. When the findings obtained in the study were evaluated, a significant relationship was found in social skills, self-confidence and attention scores when individuals were compared according to the variable of whether or not to do sports (p0.05), while self-confidence scores were found to be significant (p0.05). There was no significant difference in attention, social skills and self-confidence levels in the Bki variable (p>0.05). As a result, sports had a positive effect on middle school students' selfconfidence, attention, and social skills in general.