Auteur kuram çerçevesinde Tolga Karaçelik sineması
Tolga Karaçelik cinema in the scope of auteur theory
- Tez No: 745692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇELİK NORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ortaya çıktığı ilk yıllarda yalnızca bir eğlence aracı olarak konumlandırılan sinemanın, bir sanat ve dil olduğunun kabulünden sonra sanatçının yani filmlerin yaratıcısının kim olduğu sorusu gündeme gelmeye başlamıştır. Bu soruya cevap vermek amacıyla ortaya çıkan sinema kuramlarından bir tanesi Auteur kuramdır. Auteur kuramın ilk kıvılcımları, Alexandre Astruc'un kamera-kalem makalesi ile ortaya çıkmıştır. Andre Bazin, François Truffaut gibi Fransız Yeni Dalga Sinemasının öncülerinin görüşleri ile bir politika haline dönüşmüştür. 1962 yılında Andrew Sarris, Auteur politikayı bir kurama dönüştürmeye çalışmıştır. Sarris, auteur bir yönetmen olmanın üç öncülünü belirlemiştir. Peter Wollen ise kurama yapısalcı bir bakış açısı kazandırmıştır. Filmin yaratıcısı unvanını yönetmene veren Auteur kuram, günümüzde bir yönetmen ve film eleştiri yöntemi olarak ele alınmaktadır. Yönetmenin filmleri arasındaki bağları ve bütünlüğü ortaya koymak amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada bağımsız Türk yönetmen Tolga Karaçelik'in uzun metrajlı sinema filmleri Auteur kuram çerçevesinde ele alınmıştır. Filmlerinde tercih ettiği temalar, filmleri arasında kurduğu bağlantılar, kullandığı metaforlar aracılığıyla kendine has bir sinema üslubu geliştirmiş olan yönetmenin auteur olup olmadığı çalışmanın temel sorunsalını oluşturmaktadır. Auteur kuram çerçevesinde Karaçelik'in filmleri ele alınırken, Sarris tarafından ortaya konulan öncüller ve Wollen'ın yapısalcı yaklaşımı temel alınmış, yönetmenin sinema birikimi, kişiliği, içinde yaşadığı dönemin ve toplumun özellikleri de göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the recognition that cinema, which was positioned only as a means of entertainment in the first years of its existence, was art and language, the question of who the artist was, began to be raised. One of the cinema theories that has emerged to answer this question is the Auteur theory. The first sparks of auteur theory emerged with Alexandre Astruc's camera-stylo article, and it turned into a policy with the views of the pioneers of French New Wave Cinema such as Andre Bazin and François Truffaut. Andrew Sarris tried to turn Auteur policy into a theory and identified three prerequisites for becoming an auteur director, while Peter Wollen gave the theory a structuralist perspective. Auteur theory, which gives the title of the film's creator to the director, is used today as a method of film criticism to reveal the bonds and integrity between the director's films. In this study, full-length movies of Tolga Karaçelik are discussed within the framework of Auteur theory. The main problematic of the study is whether Karaçelik, who has developed a unique cinema style through the themes he prefers, the connections he makes between his films, and the metaphors he uses, is an auteur. While discussing Karaçelik's films within the framework of the auteur theory, the criteria determined by Sarris and Wollen's structuralist approach were taken as a basis, and the cinematic background of the director, his personality, the characteristics of the society in which he lived were also taken into consideration.