İş ilişkisinde askı halleri ve pandemiye ilişkin yasal düzenlemeler
Suspension in labour relationship and legal regulations regarding the pandemic
- Tez No: 745690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
İş sözleşmeleri karşılıklı borç doğuran, süreklilik arz eden özel hukuk sözleşmeleridir. Ancak bu süreklilik ilişkisi içerisinde ortaya çıkan bazı ifa engelleri nedeniyle taraflardan birisi kendi edimini yerine getiremeyebilir. Bu imkânsızlığın sürekli olması durumunda Borçlar Hukuku genel hükümleri gereğince iş sözleşmesi sona erer. Ancak imkânsızlığın geçici olması durumunda, işçiyi korumak ve iş güvencesini sağlamak amacıyla iş sözleşmeleri sona erdirilmez, askıya alınır. İş sözleşmesinin askıya alınması ile sözleşme hukuken varlığını devam ettirir. Ancak tarafların temel yükümlülükleri olan iş görme ve ücret ödeme borçları askıya alınır. Askı sebebinin ortadan kalkması halinde iş sözleşmesi hüküm ve sonuçlarını doğurmaya devam eder. İş sözleşmesinin askıya alınmasına ilişkin mevzuatımızda çeşitli yasal düzenlemeler olmakla birlikte, askı haline münhasır özel tek bir düzenleme yoktur. Mevzuatımızda yer alan askıya ilişkin düzenlemelerin genelinde, iş sözleşmesinin askıya alınmasının tanımı, koşulları, unsurları ve doğuracağı hukuki sonuçlar düzenlenmemiştir. Bu hususlar öğretiye ve yargı kararlarına bırakılmıştır. Bu durum ise hukuki tartışmaları beraberinde getirmiştir. Covid-19 pandemisi de iş sözleşmelerinin askıya alınması sonucu doğuran bir askı sebebi olarak tüm dünyayı etkilemiştir. Türkiye'de mevcut mevzuatın küresel salgına ilişkin düzenlemeler içermemesi nedeniyle, ilk Covid-19 vakasının görülmesinden sonra yoğun önlemler alınmış ve yasal değişiklikler hızlı bir şekilde yapılmıştır. Yasal düzenlemelerin hızlı yapılması eleştiri ve hukuki tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Üç bölümden oluşacak bu çalışmamızda birinci bölümde iş sözleşmesinin askıya alınması kavramını, şartlarını, amacını, hukuki dayanaklarını ve iş sözleşmesinin askıya alınma hallerini ele alacağız. İkinci bölümde iş sözleşmesinin askıya alınmasının hukuki sonuçlarını mahkeme kararları ve doktrinsel tartışmalarla birlikte değerlendireceğiz. Üçüncü bölümde ise askı sebebi olarak çalışma hayatını önemli ölçüde etkileyen Covid-19 pandemisi ile ilgili yapılan İş Hukukuna ilişkin yasal düzenlemeleri doktrinsel tartışmaları ile birlikte değerlendireceğiz.
Özet (Çeviri)
Labor contract are private law contract that have obligations mutually and continuity. However, one of the parties may not bring own liabilities in case of conditions that are impossibility. If the impossibility situations are permanent, according to the general provisions of law of obligations, labor contract is terminated. On the other hand, if the impossibility statüs are temporary, labor contract ise not reminated. It is suspended to protect worker and to ensure labor guarantee. Suspended contract is valid legally. Therewithal, basic liabilities of parties that are wage payment, sorking etc. are also suspended. Provisions of labor contract come into force again, after suspending conditions are disappared. Although suspending regulations of labor contracts are arranged at different legistlation, there is no special regulations exclusively relating this matter. Existing regulations don't contain definition of suspending labor contracts, terms of suspending, and legal consequences. This matters are left to doctrine and judicial decisions. This situation has brouhgt many legal problems. Covid-19 influenced the World as one of the reason for suspending the labor contract. Turkey took intensive precautions after first case of Covid because of lack of legislative regulations concerning global epidemic. Sudden regulations bring along critisizm and legal debates. This study that will consist of 3 parts, first part will consider the concept, terms, aims and legal basis of suspending, and conditions of labor contract suspending. In the second part, we will evaluate the legal results of suspending of labor contact together with courts decision and doctrine debates. In the third part, we will evaluate the legal regulations of Labor Law concerning the Covid-19 which has affected significantly working life on suspending.