Keskin 2-geçişli lineer gruplar
Sharply 2-transitive linear groups
- Tez No: 745695
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI BERKMAN PIERCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezin ana konusu keskin 2-geçişli lineer grupları sınıflandırma problemidir. Belli bazı koşulları sağlayan keskin 2-geçişli grupların sınıflandırılması yapılmış olmakla birlikte, son yıllarda inşa edilen örnekler sayesinde tüm keskin 2-geçişli grupların tahmin edilenden çok daha zengin bir sınıf oluşturduğu anlaşılmıştır. Bu tezde permütasyon karakteristiği 2 olmayan keskin 2-geçişli lineer gruplarla ilgilenilmiş ve sınıflandırma probleminin iki farklı çözümüne yer verilmiştir. Birinci çözümde cebirsel gruplardan, ikinci çözümde ise sonlu grup teori tekniklerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is the problem of classification of sharply 2-transitive linear groups. Although classification of sharply 2-transitive groups which satisfy some specific conditions has been made, recently constructed examples showed that the whole class of sharply 2-transitive groups is much richer than expected. In this thesis sharply 2-transitive linear groups with permutation characteristic not 2 are studied and two different solutions of the classification problem are presented. Algebraic groups are used in the first solution, and finite group theory techniques are used in the second solution.