Kıraatler açısından Ahzâb suresi
Surah al-Ahzab in terms of recitations
- Tez No: 745694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan birçok sûre, kıraat farklılıkları bakımından ele alınarak bu farklılıkların âyetlerin anlamına etkileri incelenmiştir. Çalışmaları incelediğimizde Ahzâb sûresindeki kıraat farklılıkları hakkında detaylı bir çalışma yapılmadığı görülmektedir. Bu çalışma, Ahzâb sûresi kapsamında sahih ve şâz kıraatleri ele alarak ilgili okuyuşların anlamları ve âyetlerin tefsirine etkisini ele almayı amaçlamaktadır. On kıraat bağlamında rivâyet edilen okuyuşların geneli, âyetlerin anlamlarına etki etmeksizin Kur'ân'ın daha rahat bir şekilde telaffuz edilebilmesi için Müslümanlara verilmiş bir ruhsattır. Böylece farklı lehçelerle konuşan Arap kabileleri veya Arap olmayan diğer milletler kendi dillerine daha yatkın olan kıraatlerle Kur'ân okuyabilmektedir. Bu tarz okuyuşlar kıraat ilminde“Usûl”kısmı altında incelenmektedir.“Ferş”bahsi altında incelenen farklı kıraatler ise içerisinde bulunduğu âyetin anlamına katkı vermekteyse de, bu, Kur'ân'ın kendi içinde bir tezat meydana getirmemektedir. Farklı kıraatler, âyetin anlamına zenginlik katarak hem ses hem de mânâ olarak okuyan ve dinleyen kimselere farklı bakış açıları sağlamaktadır. Dolayısıyla kıraatler, telaffuz olarak Müslümanlara kolaylık sağlamalarının yanı sıra Kur'ân'ın daha iyi anlaşılmasında önemli rol oynamaktadır. Bazı âyetlerin farklı kıraatlerle açıklanması veya fıkhî meselelerin bir kısmının farklı kıraatlerle delillendirilmesi kıraat ilminin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Many surahs in the Holy Qur'an are discussed in terms of recitation (qiraah) differences and the impact of these different recitations on the meaning of the verses are examined. When we take a look at the studies, it's seen that there is no detailed study on the differences of the recitation in the surah of Ahzâb. Our study aims to tackle with the meanings of the related recitations and their effects on the interpretation of the verses while considering the precise and exceptional recitations within the scope of Ahzâb Surah. Generally, the recitations narrated in the context of ten recitations do not affect the meanings of the verses, however, this is a license given to Muslims so that the Qur'an can be pronounced more easily. Thus, Arab tribes speaking in different dialects or other non-Arab nations can read the Qur'an with recitations that are more inclined to their own language. According to the science of recitation, this kind of readings are examined under the title of usûl. However, there are different recitations called farsh; these recitations contribute to the meaning of the verse which farsh is in which it is included, but this doesn't create a contradiction within the Holy Qur'ân itself. Different recitations add richness to the meaning of the verse and provide different perspectives to those who read and listen, both in sound and meaning. Therefore, recitations play an important role in a better understanding of the Qur'an, as well as providing convenience to Muslims in pronunciation. Explaining some verses with different recitations or proving some of the fiqh provisions with different recitations shows the importance of the science of recitation.