Robotics & Artificial intelligence applications in different firms:A study on Tunisian companies
Farklı firmalarda Robotik & Yapay zeka uygulamaları: Tunuslu şirketler üzerine bir araştırma
- Tez No: 745699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yapay Zeka (AI) ve Robotik sistemleri ve uygulamalarının günümüzün ileri teknoloji teknolojileri olduğu varsayılmaktadır. Yapay Zeka ve Robotik uygulamaları, lojistik, nakliye, envanter yönetimi, depolama vb. dahil olmak üzere tedarik zinciri yönetimini (SCM) yeniden yapılandırır. Bu araştırma, bu uygulamaların kuruluşların başarısı için ne kadar önemli olduğuna ve bunların tedarik zincirini (SC) ne ölçüde etkilediğine ve kolaylaştırdığına odaklanmaktadır. süreçler. Araştırma ayrıca, hem Tunus'ta hem de dünya çapında farklı iş sektörlerindeki AI uygulamalarını karşılaştırmalı bir şekilde araştırıyor. Robotik ve AI, hızla genişletilen devrim niteliğinde bir kavramdır, ancak bu konudaki literatür ilerlemiş değildir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, hem Tunuslu hem de Tunuslu olmayan şirketlerde robotik ve yapay zekanın tedarik zinciri yönetimi üzerindeki etkisini analiz ederek, daha az gelişmiş ülkeyi, kalkınma ülkelerine kıyasla yapay zeka ve robotik kullanımında daha yüksek bir seviyeye ulaşmaya teşvik etmektir. Bu çalışmanın sonuçları, anket bulgularına ve analizlerine dayanacaktır. Şirketlerin referanslarını, raporlarını ve en son haberleri analiz ederek yapılan keşifsel bir araştırma. İkincil veriler, birçok farklı şirkete gönderilen 15 sorudan oluşan bir anketten toplanmıştır. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren birden fazla şirketin yöneticileriyle yarı yapılandırılmış görüşmelere dayalı nitel. Robotik ve yapay zeka lojistiği, insan hatalarını azaltarak önemli karlar getirebilir ve ayrıca depo maliyetlerini azaltabilir. Robotik, iş gücünün uyarlanabilirliğine izin verebilir. Robotik lojistik, yüksek raflardan veya depolama alanlarından eşya almak gibi tehlikeli işleri üstlenerek çalışanların güvenliğini artırır.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI) & Robotics systems and their applications are assumed to be today's high-end technologies. AI& Robotics applications reconfigures the supply chain management (SCM) including logistics, transportation, inventory management, warehousing, etc., This research focuses on how important these applications are to the organizations success and to what degree they affect and facilitates supply chain (SC) processes. The research also investigates the AI applications in different business sectors ,both in Tunisia and worldwide in a comparative way. Robotic and AI is a revolutionary concept that is being expanded rapidly, but the literature is not advanced in this topic. Therefore, the purpose of this study is to analyze the impact of robotic and AI on the supply chain management in both Tunisian and non Tunisian companies in order to encourage less development country to achieve a high level in using AI and robotic compared to development countries . The results of this study will be based on questionnaires findings and analysis . An exploratory research made by analyzing companies' testimonials, reports, and the latest news. The secondary data is collected from a survey with 15 questions sended to many different companies . Qualitative based on semi-structured interviews with managers of multiple companies operating in different industries. By reducing human errors, robotic and AI logistics can bring in significant profits and can also reduce warehouse costs. Robotics can allow for workforce adaptability. Robotic logistics improve safety for workers by taking over dangerous jobs such as getting items from high racks or storage spaces