Suriyeli sığınmacıların Türk kamu diplomasisindeki rolü
The role of Syrian asylum seeker in Turkish public diplomacy
- Tez No: 745715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ GÖKHAN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Türkiye 2003 yılında Ak Parti`nin iktidara gelmesiyle birlikte uluslararası kamuoyunda yumuşak gücünü arttırmak için kamu diplomasisi politikalarını etkin bir şekilde kullanmaya başlamış; 2011 yılına kadar da yumuşak güç temelli kamu diplomasisi politikasında büyük oranda başarı sağlamıştır. Bununlar birlikte 2011 yılından itibaren yılında Arap Baharı`nın bir sonucu olarak Türkiye yumuşak güç temelli politikalarının yanında sert güç ve güvenlik odaklı politikalar kullanmıştır. Bu durum Türkiye`nin 2003 yılından beri sürdürdüğü yumuşak güç temelli politikasının büyük oranda zarar görmesine ve bölgede yalnızlaşmasına neden olmuştur. Türkiye zarar gören yumuşak gücünü geri kazanmak için insani diplomasi temelli kamu diplomasisi politikalarına yönelmiştir. Bu bağlamda Suriye'deki İç Savaş`tan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacılar Türk kamu diplomasisi için önemli yumuşak güç fırsatları yaratmıştır. Bu çalışmada insani diplomasi kamu diplomasisi arasındaki ilişki incelenerek, insani diplomasinin kamu diplomasisi üzerindeki etkileri tartışılacaktır. Çalışmanın merkezinde Türkiye`nin 2011 yılından çalışmanın tamamlandığı 2022 yılına kadarki süreçte Suriyeli sığınmacılar için yapmış olduğu insani diplomasisi faaliyetlerinin Türk kamu diplomasisi üzerindeki rolü incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With the AK Party's coming to power in 2003, Turkey started to use public diplomacy policies effectively in order to increase its soft power in international public opinion. Until 2011, it achieved a great deal of success in its soft power-based public diplomacy policy. On the other hand, as a result of the Arab Spring in 2011, Turkey has implemented soft power-based policies as well as hard power and security-oriented policies. This situation caused the soft power-based policy of Turkey, which has been pursued since 2003, to a great extent and caused it to become isolated in the region. Turkey has turned to humanitarian diplomacy-based public diplomacy policies in order to regain its damaged soft power. In this context, Syrian refugees who took refuge in Turkey by escaping the Civil War in Syria created important soft power opportunities for Turkish public diplomacy. In this study, the relationship between humanitarian diplomacy and public diplomacy will be examined, and the effects of humanitarian diplomacy on public diplomacy will be discussed. At the centre of the study, the role of humanitarian diplomacy activities that Turkey has done for Syrian refugees in the period from 2011 to 2022, when the study is completed, on Turkish public diplomacy will be examined.