An investigation into pragmatic content of B1-level local and global EFL textbooks in Turkey
Türkiye'de kullanılan ulusal ve uluslararası B1 düzeyindeki İngilizce ders kitaplarının pragmatik içeriğinin incelenmesi
- Tez No: 745721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin, akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmeleri ve anadili İngilizce olan kişilerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri için edimbilime maruz kalmaları gerekir. Bu nedenle, edimbilim bilgisi, ders kitapları ve sınıf etkinlikleri gibi sınıf materyallerine dahil edilmelidir. Bu amaçla, bu tez Türkiye'de kullanılan ulusal ve uluslararası B1 düzeyindeki İngilizce ders kitaplarını söz eylemleri, ve duruma bağlı sözceler olmak üzere iki edimbilim öğesi açısından araştırmak ve karşılaştırmak için karma yöntem araştırma deseni kullanmaktadır. Nitel verilerin analizinde seçilen ders kitaplarında tümdengelimli içerik analizi yapılırken, nicel verilerin analizinde SPSS 20 kullanılarak frekans analizi yapılmıştır. Ayrıca Searle'nin (1976) söz eylemleri sınıflandırılması, ve Kecskés'in (2003) duruma bağlı sözceler sınıflandırılması, İngilizce ders kitaplarındaki sırasıyla söz edimlerini, ve duruma bağlı sözceleri incelemek için kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, seçili edimsel öğeler açısından iki ders kitabı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığını (p>0.05) göstermiştir. Bulgular ayrıca her iki ders kitabının da seçili edimsel öğelerin tümünü içermediğini ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak, öğretmenler, materyal tasarımcıları ve ders kitabı yazarları için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
EFL learners need to be exposed to the pragmatics to speak English fluently, and to be able to communicate with native speakers of English effectively. Hence, pragmatic knowledge should be incorporated into their classroom materials, such as textbooks and classroom activities. To this end, this thesis uses a mixed-methods research design to investigate and compare local and global B1-level English textbooks used in Turkey in terms of two pragmatic elements, namely speech acts, and situation-bound utterances. While in the analysis of the qualitative data, deductive content analysis has been conducted on the selected textbooks, SPSS 20 and frequency analysis have been used in the analysis of the quantitative data. In addition, Searle's (1976) taxonomy of speech acts, and Kecskés's (2003) classification of situation-bound utterances have been employed to examine the speech acts, and situation-bound utterances in the English textbooks respectively. The findings showed that there were no statistically significant differences between the two textbooks in terms of chosen pragmatic elements (p>0.05). The findings also revealed that both of the textbooks did not contain all of the selected pragmatic elements. Conclusively, some implications for instructors, material designers, and textbook authors were proposed.