Problem identification: Examining the factors that resulted in Islamabad's unsustainable development
Problemi tanımlama: İslamabad'in sürdürülemez gelişimiyle sonuçlanan faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 745735
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN ATTİLA AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez, kentsel yayılmaya dayalı çevresel sürdürülemezliğe odaklanarak, siyasaların, planlama kurumlarının ve öngörülemez koşulların, sürdürülemez bir kentin oluşumunu nasıl etkilediğini çalışmaktır. Küreselleşme, hızlı kentleşme, (çevresel) sürdürülebilirlik ve dinamik bir kentin özellikleri göz önünde bulundurulmakla birlikte, bu çalışma, iki hipotezi detaylı bir biçimde analiz etmekte ve kentin uygun, sürdürülebilir büyümesi önündeki en önemli kısıtlama olduğunu düşündüğüm faktörü belirlemekle sonuçlanmaktadır. Bahsi geçen hipotezler, eşi görülmemiş problemler ve planlama ve yönetim kurumlarındaki organizasyonel ve yönetimsel problemlerden oluşmaktadır. İslamabad'ın kentsel gelişiminde çok sayıda siyasi, sosyal, ekonomik, kurumsal ve çeşitli boyutlar önemli rol oynamasına rağmen, bu tez sadece yönetimsel, kurumsal ve teknik boyutları dikkate alır. Alandaki uzmanlarla yapılmış olan 20 yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme aracılığıyla, İslamabad'daki kentsel yayılma ve bunun sonucunda ortaya çıkan sürdürülemez gelişmenin, zayıf kentsel planlama ve Doxiadis'in özgün ana nazım planın arkasındaki mantığın, CDA tarafından, yeterince anlaşılamamasından kaynaklandığı sonucuna ulaştım. Özgün ana nazım planının gerçek ruhunun yeterince anlaşılamaması, CDA memurlarının, Doxiadis'in İslamabad Metropolü çerçevesindeki vizyon ve planlama ideolojisini tamamen kavramak ve takdir etmekteki yetersizliğini göstermektedir. Bu durum, Doxiadis'in Geleceğin Şehri kavrayışı ile çelişen bir kentin gelişmesiyle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study how policies, planning institutions, or unforeseen circumstances have factored in the creation of an unsustainable city, with a predominant focus on environmental unsustainability owing to urban sprawl. While keeping in mind globalization, rapid urbanization, (environmental) sustainability, and the characteristics of a dynamic city, this study aims to thoroughly examine the following two hypotheses, namely, unprecedented challenges and organizational and administrative problems within the planning and administrative institutions, and conclude by selecting one factor which I found to be the most substantial constraint in the city's proper, sustainable growth. Although there are numerous political, social, economic, institutional, and various other dimensions and wider facets that play a substantial role in Islamabad's urban development, this thesis only studies at length and takes into consideration the managerial, institutional, and technical dimensions. Through 20 in-depth semi-structured interviews with experts in the field, I was able to conclude that urban sprawl in Islamabad and its consequential unsustainable developments are a result of poor urban planning and a poor understanding of the underlying logic behind Doxiadis' original master plan, on the Capital Development Authority's part. A poor understanding of the true spirit of the original master plan signifies the Capital Development Authority's inability to fully apprehend and appreciate Doxiadis' vision and planning ideologies in the Islamabad Metropolitan Framework, thereby resulting in the development of a city that is at odds with Doxiadis' City of the Future.