Barrasi-ye avamel-e tasirgozar bar tabe-e tovlid-e salamati dar Iran
İran'da sağlik üretimi i̇şlevinin belirleyicileri
  1. Tez No: 745739
  2. Yazar: ÖZGÜR KIZILYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESFANDIAR JAHANGARD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Halk Sağlığı, Economics, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Allameh Tabataba'i University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada sağlık üretimi fonksiyonu tahmin edilerek İran'da sağlığı etkileyen etmenler incelenmiştir. Araştırmada sağlık durumunun sağlık harcamaları, sosyoekonomik etmenler, çevre koşulları ve yaşam biçiminden etkilendiği varsayılmıştır. Bağımlı değişken olarak sağlık durumu ölüm oranı ile belirlenmiştir. Ayrıca, kişi başına gelir, sağlık harcamaları, işsizlik oranı, eğitim oranı, besin biçimi, evlilik oranı, kişi başına sigara tüketimi, kentlerde yaşayan nüfusun tüm nüfusa oranı ve sanayi sektöründe çalışanların oranı bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Bir sonraki adımda istatistik açıdan anlamsız olan bağımsız değişkenler modelden çıkarılarak altı bağımsız değişkenli bir model tahmin edilmiştir. Tahmin için kullanılan veriler İran'ın 28 ilinin 2000-2004 dönemindeki panel verilerini kapsamaktadır. Cobb-daglas biçiminde olan model OLS yöntemiyle tahmin edilmiş ve Sabit, Rastgele ve F testleri kullanılarak en uygun tahmin yönetimi seçilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre sağlık harcamalarında artış ülke nüfusunun sağlık durumunu anlamlı bir biçimde etkilememektedir. İşsizlikte düşüş, eğitimde artış, şehirlerde yaşayan nüfusun oranında artış, kişi başına gelirde artış ve besin alışkanlıklarında değişim sağlığı olumlu yönde etkilemiştir. Bu değişkenlerin içinden işsizlik ve eğitim sağlığı en yüksek düzeyde etkilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the health production function was estimated and the factors affecting health in Iran were examined. In the research, it was assumed that health status is affected by health expenditures, socioeconomic factors, environmental conditions and lifestyle. Health status was determined by the death rate as the dependent variable. In addition, per capita income, health expenditures, unemployment rate, education rate, food type, marriage rate, per capita cigarette consumption, the ratio of the population living in the cities to the whole population and the ratio of those working in the industrial sector were used as independent variables. In the next step, statistically insignificant independent variables were removed from the model and a model with six independent variables was estimated. The data used for the estimation includes the panel data of 28 provinces of Iran for the period 2000-2004. The model in the form of Cobb-daglas was estimated by the OLS method and the most appropriate estimation method was selected by using Constant, Random and F tests. According to the results obtained, the increase in health expenditures does not significantly affect the health status of the country's population. A decrease in unemployment, an increase in education, an increase in the proportion of the population living in cities and an increase in per capita income have had a positive impact on health. Among these variables, unemployment and education had the highest impact on health.