Naturel sızma zeytinyağının bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine kudret narı (Momordica charantia L.) meyvesinin etkisi
Effect of bitter melon (Momordica charantia L.) fruit on some physical and chemical properties of extra virgin olive oil
  1. Tez No: 745740
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmayla Natürel Sızma Zeytinyağının (NSZ) bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine kudret narı (KN) meyvesinin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. NSZ'na %15, %30 ve %50 oranında KN ilave edilerek hazırlanan karışımlar , kapaklı cam kavanozlarda ve normal şartlar altında 6 ay süreyle bekletilmiştir. 2, 4, 8, 16 ve 24. haftalarda herbir gruptan 3 kavanoz alınarak süzülmüştür.Elde edilen yağ numunelerinde serbest yağ asitliği, peroksit değeri, yoğunluk, kırılma indisi, UV ışığında özgül absorbans, renk ve yağ asitleri kompozisyonu analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar iki yönlü varyans analiziyle değerlendirilmiştir. Böylece KN miktarının ve depolama süresinin NSZ'nin bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerine olası etkileri belirlenmiştir. NSZ-%50 KN içeren ve 16 hafta süreyle bekletilen grubun peroksit değerini düşürmesi ve toplam fenolik madde miktarını arttırması nedeniyle tüketilmesinin daha uygun olacağı tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of bitter melon (KN) fruit on some physical and chemical properties of Natural Extra Virgin Olive Oil (NSZ). Mixtures prepared by adding 15%, 30% and 50% KN to NSZ were kept in lidded glass jars for 6 months under normal conditions. At 2, 4, 8, 16 and 24 weeks, 3 jars were taken from each group and filtered. Free fatty acidity, peroxide value, density, refractive index, specific absorbance in UV light, color and fatty acid composition analyzes were made in the oil samples obtained. The obtained results were evaluated with two-way analysis of variance. Thus, the possible effects of KN amount and storage time on some physical and chemical properties of NSZ were determined. It is recommended that the group containing NSZ-50% KN and kept for 16 weeks should be consumed more appropriately because it decreases the peroxide value and increases the total amount of phenolic substances.