Investigating the asymmetric nature of the contiguity effect via probed recall task
Yakınlık etkisinin asimetrik doğasının yoklayıcılı hatırlama görevi ile incelenmesi
- Tez No: 745745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KILIÇ ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Serbest hatırlama görevinde, genellikle hatırlanan bir maddeden sonra hatırlanan madde ilk maddeye pozisyon olarak yakındır. Buna yakınlık etkisi denir ve bu etki hem kısa süreli hem uzun süreli olarak gözlenebilir. Yakınlık etkisinin nedeni konusunda bir fikir birliği bulunmasa da açıklamalar iki ana başlık altında toplanabilir: nedensel modeller ve nedensel olmayan modeller. Nedensel modeller, hatırlanan maddenin hatırlanacak bir sonraki madde için ipucu olarak kullanılmasından ötürü yakınlık etkisinin olduğunu öne sürerler. Öte yandan nedensel olmayan modeller yakınlık etkisine çalışma ve test aşamaları esnasındaki zihinsel durumun benzerliğinin neden olduğunu söylerler. Yoklayıcılı hatırlama, bu iki modeli test etmek için etkili bir görevdir. Fakat, yakınlık etkisinde sıklıkla gözlenen ileriye dönük asimetri, yoklayıcılı hatırma görevinde gözlenememiştir ve bunun nedeninin katılımcıların düşün performansı olabileceği öne sürülmüştür. Bu nedenle, bu çalışmada yoklayıcılı hatırlama görevi kolaylaştırılmaya ve en uygun hale getirilmeye çalışılmıştır. Bu hedef doğrultusunda 2 deney (ve 2 pilot deney) yapıldı. Deneylerin sonucunda yakınlık etkisi hem liste içerisinde hem de listeler arasında (uzun süreli yakınlık etkisi) gözlendi. Bunun yanı sıra, ileriye dönük asimetri listeler arası yakınlık etkisinde gözlendi ama liste içi yakınlık etkisinde gözlenemedi. Bu çalışma, yakınlık etkisine ve listeler arası yakınlık etkisindeki ileriye dönük asimetriye dair bulgularıyla nedensel modellerin varsayımlarını destekliyor.
Özet (Çeviri)
In free recall, there is a tendency to generate a word that either follows or precedes the just recalled word in the study list, which is known as the contiguity effect. This effect has been explained by two main accounts: causal models and non-causal models. Causal models claim that the contiguity effect occurs due to the utilization of the just recalled item as a cue to recall the next item, whereas according to non-causal models, items are not used as cues, but instead the similarity between the mental state during the study and test phases results in the contiguity effect. Probed recall task is designed to test these two models to explain the mechanisms underlying the effect. However, the forward asymmetry that is usually observed in the contiguity effect was not observed in the probed recall task. It was suggested that the overall low performance could be the reason behind the symmetrical contiguity effect. Therefore, in this study, the probed recall task has been attempted to be optimized and facilitated. To that aim, 2 Experiments (and 2 Pilot Experiments) have been conducted. The results of the experiments have shown that the contiguity effect has been observed in both within-list and between-list conditions. Moreover, forward asymmetry has been observed in the between-list (long-term) contiguity effect, but not in the within- list contiguity effect. With the findings of contiguity effects and asymmetry in long-term contiguity effect, this study supports the claims of causal models.