Hızlı etkili PDE-5 enzim inhibitörü avanafilin sıçanlarda çekum bağlama ve delme ile indüklenen sepsis modelinde akciğer hasarı üzerine etkilerinin incelenmesi
Analysis of the effect of avanafil, A fast-effective PDE-5 enzyme inhibitor, on LUNG damage in the sepsis model induced by cecal ligation and puncture in rats
  1. Tez No: 745748
  2. Yazar: RABİA NİLÜFER ERSOYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda çekum bağlama ve delme ile indüklenen sepsis modelinde hızlı etkili PDE-5 enzim inhibitörü Avanafilin akciğer hasarı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, 60 adet Albino Wistar cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sham operasyonlu kontrol grubu, Sham+100 mg/kg Avanafil, CLP, CLP+ 25 mg / Kg Avanafil, CLP+ 50 mg / Kg Avanafil, CLP+ 100 mg / Kg Avanafil olmak üzere randomize ve eşit 6 grup oluşturuldu (n=10). Sepsis gruplarında anestezi altında çekum delme ve bağlama (CLP) yöntemi ile polimikrobiyal sepsis yöntemi oluşturulurken, kontrol gruplarına sadece laparotomi yapıldı. Sepsis işleminden bir saat sonra ilaç uygulaması yapıldı. Avanafil, intraperitoneal (IP) 25 mg/kg, 50 mg/kg ve 100 mg/kg olacak şekilde uygulandı. Akciğer dokusunda superoksit dismutaz (SOD) enzim düzeyi, glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA), interlökin-1β (IL-1β), interlökin-6 (IL-6), tümör nekrozis faktör alfa (TNF- α) ve fosfodiesteraz-5 (PDE-5) seviyeleri ile serumda IL-1β, IL-6, TNF-α ve PDE-5 seviyeleri ölçüldü. Ayrıca histopatolojik ve immünohistokimyasal boyama yöntemleri ile akciğer dokuları incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study is to analyse the effect of Avanafil, a fast-effective PDE-5 enzyme inhibitor, on lung damage in the sepsis model induced by cecal ligation and puncture in rats. Material and Method: In this study, 60 Albino Wistar male rats were used. 6 randomized and equal groups (n= 10) were formed; Sham operation control group, Sham+100 mg/kg Avanafil, CLP, CLP+ 25 mg / Kg Avanafil, CLP+ 50 mg / Kg Avanafil and CLP+ 100 mg / Kg Avanafil. While polymicrobial sepsis method was developed with cecal ligation and puncture (CPL) method, under anaesthesia in sepsis groups, only laparotomy was used in control groups. The medicine was applied one hour after the sepsis procedure. Avanafil was applied in such a way as to be (IP) 25 mg/kg, 50 mg/kg and 100 mg/kg intraperitoneally. In lung tissue, superoxide dismutase (SOD) level, glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA), interleukin-1β (IL-1β), interleukin-6 (IL-6), tumor necrosis factor alpha (TNF-α) and phosphodiesterase-5 (PDE-5) levels were measured and IL-1β, IL-6, TNF-α and PDE-5 levels were measured in serum. In addition, lung tissues were analyzed with histopathological and immunohistochemical staining methods.