Beslenme ve diyetetik bölümü öğrencileri arasında bulaşıcı olmayan hastalıklar için yaşam tarzı risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of lifestyle risk factors for non-communicable diseases among nutrition and dietetics students
- Tez No: 745764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP GÖKÇE ESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kronik hastalıklar olarak da bilinen bulaşıcı olmayan hastalıklar (BOH), uzun süreli ve yavaş ilerleme ile ilişkili tıbbi durumlardır. Çoğu BOH bulaşıcı değildir ve genetik, fizyolojik, davranışsal ve çevresel faktörler dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin sonucudur.BOH prevalansı dünya çapında tüm yaş gruplarında artmaya devam etmektedir. Bu çalışma, biri devlet ve diğeri özel iki üniversitedeki Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümüne kayıtlı öğrenciler arasında bulaşıcı olmayan hastalıklar için yaşam tarzı risk faktörlerinin (fiziksel hareketsizlik, tütün, alkol, beslenme ve aşırı kilo/obezite) prevalansını incelemek amacıyla planlanmıştır. Analitik türde planlanmış olana çalışma verileri Ocak-Nisan 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışma örneklemini devlet üniversitesinden 266, özel üniversiteden 220 öğrenci oluşturmuştur. Veriler SPSS 2021 paket programında analiz edilmiştir. Prevalanslar, sosyodemografik özelliklere göre bulaşıcı olmayan hastalık risk faktörlerini tanımlamak için hesaplanmıştır. Ölçüm tipi değişkenler arasında fark analizleri t testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-communicable diseases (NCDs), also known as chronic diseases, are medical conditions associated with prolonged and slow progression. Most NCDs are not contagious and are the result of a variety of factors, including genetic, physiological, behavioral and environmental factors, and its prevalence continues to increase in all age groups worldwide. This study was planned to examine the prevalence of lifestyle risk factors (physical inactivity, tobacco, alcohol, nutrition, and overweight/obesity) for non-communicable diseases among students enrolled in the Department of Nutrition and Dietetics of the Faculty of Health Sciences at two public and private universities. The data were analyzed in the SPSS 2021 package program. The prevalences were calculated to identify risk factors for NCDs based on sociodemographic characteristics. Difference analyzes between the measurement type variables were examined with the t test.