AGAINST A UNIVERSAL MODEL OF EUROPEAN SECULARIZATION
Avrupa Sekülerleşmesinin Evrenselliğine İtiraz
  1. Tez No: 745773
  2. Yazar: VOLKAN ERTİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERRIGAN TERRENCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Katholieke Universiteit Leuven (Catholic University of Leuven)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezde, Avrupa sekülerleşme sürecinin arkasındaki nedenler tartışılmaktadır. Çalışmada öncelikle sekülerleşme kavramının anlamı tartışılmış ve ardından“Avrupa neden en seküler kıta olarak kabul ediliyor?”sorusuna cevap aranmıştır. Bu soruya yanıt veren üç teori merkeze alınarak tartışma yürütülmüştür:Klasik Sekülerleşme Teorisi, Dini Piyasa Modeli ve Varoluşsal Güvenlik Teorisi. Klasik teori Avrupa sekülerleşmesinin ardında yatan sebebin modernleşme olduğunu iddia etmektedir. Dini Piyasa Modeli ise Avrupa'daki düşük düzeydeki dini faaliyetin ve yüksek düzeydeki sekülerleşmenin, dini“ürünlerde”serbest piyasanın olmamasına bağlamaktadır. Tezin üçüncü bölümünde ise varoluşsal güvenlik koşulları ile sosyo-ekonomik durumlar arasında doğrudan bir ilişki olduğunu varsayan Varoluşsal Güvenlik Teorisi ve sekülerleşme arasındaki iddialar tartışılmaktadır. İlk üç bölümde, bu üç teorinin indirgemeci teoriler olduğunu ve Avrupa sekülerleşmesini açıklama noktasında yeterli olmadıklarını tartışacağım. Bu nedenle, dördüncü bölümde, bence, Avrupa sekülerleşme süreciyle bağlantılı olan, eşzamanlı olarak gelişen dört gelişmeyi tartışacağım: Protestan reformu, modern devletlerin oluşumu, modern kapitalizmin büyümesi ve erken modern bilimsel gelişme. José Casanova'ya atıfta bulunarak, bu dört dinamiğin ortaçağ dini sistemini baltaladığını ve Avrupa'da sekülerleşmenin artmasına neden olduğunu belirteceğim. Sonuç kısmında ise, uzun süredir entelektüel hayata hakim olan evrenselleşmiş sekülerleşme teorilerinin indirgemeci teoriler olduğunu ve hepsinin zamana ve mekana bağlı olduğunu tartışacağım. Ayrıca, her ülkenin ve hatta her şehrin sekülerleşme sürecini etkileyen farklı deneyimlere ve farklı özel dinamiklere sahip olduğunu iddia edeceğim. Evrenselleştirilmiş sekülerleşme modelleri yerine her ülkeyi kendi tarihi ve benzersiz yolu açısından incelememiz gerektiğini tartışacağım.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the reasons behind the European secularization process are discussed. In the study, first of all, the meaning of the concept of secularization was discussed and then the answer to the question of“Why is Europe considered the most secular continent?”has been sought. Discussion was conducted based on three theories that try to give answer to this question: Classical Secularization Theory, Religious Market Model and Secure Secularization Theory. Classical theory claims that the reason behind European secularization is modernization. The Religious Market Model, on the other hand, attributes low levels of religious activity and high levels of secularization in Europe to the absence of a free market in religious“products”. In the third part of the thesis, the claims of the Existential Security Theory, which assumes a direct relationship between existential security conditions and secularization, are discussed. In the first three chapters, I will argue that these three theories are reductionist theories and are not sufficient to explain European secularization. Therefore, in the fourth chapter, I will discuss four simultaneous developments that, in my view, are connected with the process of European secularization: the Protestant reformation, the formation of modern states, the growth of modern capitalism, and early modern scientific development. Referring to José Casanova, I will point out that these four dynamics undermined the medieval religious system and led to increased secularization in Europe. In the concluding part, I will argue that the universalized secularization theories that have long dominated intellectual life a.re reductionist theories and they are all dependent on time and space. In addition, I will discuss that, each country and even each province has different experience and different particular dynamics that affect its secularization process, and instead of universalized secularization models, we should analyze each country in terms of its own history and unique path.