Üniversite öğrencilerinin bağımlılık yapıcı maddeleri kullanım riskleri, hayatın anlam ve amacıyla ve çocukluk çağı örseleme yaşantılarıyla ilişkisinin incelenmesi
An investigation on the relationship between risks of using addictive substances, meaning and purpose of life, and childhood abuse experiences of university students
  1. Tez No: 745772
  2. Yazar: CEMİLE KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMAN SADO ELEMO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin bağımlılık yapıcı maddeleri kullanım riskleri, hayatın anlam ve amacı ve çocukluk çağı örseleme yaşantılarıyla ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma üniversite öğrencilerini kapsamaktadır. Veriler çevrimiçi olarak toplanmıştır ve online anket uygulaması Google Formlar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 385 kişiye ulaşılmıştır. Anket formu Sosyo-Demografik özelliklere yönelik soru formundan, BAPİRT Tarama Ölçeği, Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları Ölçeği (ÇÖYÖ) ve Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği'nden oluşmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Araştırmada Bağımlılık Yapıcı Maddeleri Kullanım Riski, Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları ile Hayatın Anlam ve Amacı değişkenleri arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda Bağımlılık Yapıcı Maddeleri Kullanım Riski (BAPİRT) algısı ile Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları (ÇÖYÖ) arasında pozitif yönlü ilişki tespit edilmiş ve Hayatın Anlam ve Amacı ile negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Test sonuçlarına göre Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları algısı ile Hayatın Anlam ve Amacı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students' risk of using addictive substances, the meaning and purpose of life, and childhood abuse experiences. The research includes university students. Data were collected online and the online survey application was carried out via Google Forms. Within the scope of the research, 385 people were reached. The questionnaire consists of a questionnaire for socio-demographic characteristics, BAPIRT Screening Scale, Childhood Trauma Scale (CESS) and Meaning and Purpose of Life Scale. Relational screening model was used in the research. Data analysis of the research was done in SPSS 21 package program. In the study, the relationship between the Risk of Use of Addictive Substances, Childhood Abuse and Meaning and Purpose of Life variables were tried to be determined. As a result of the research, a positive relationship was found between the perception of the Risk of Use of Addictive Substances (BAPIRT) and Childhood Abuse Experiences (CEAS) and a negative relationship was found with Meaning and Purpose of Life. According to the test results, no statistically significant relationship was found between the perception of Childhood Trauma and the Meaning and Purpose of Life.