Farklı reaksiyon antrenmanlarının çabukluk üzerine etkisi
The effect of different reaction trainings on quickness
- Tez No: 745797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SANİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı, reaksiyon antrenmanlarının çabukluk üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya Selçuklu Belediyesi Spor Kulübünde Taekwondo spor branşı ile ilgilenen 45 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların kontrol grubu yaşları ortalaması 12,33 ± 1,175 yıl, BRA grubunun yaşları ortalaması 12,73 ± 1,280 yıl ve KRA grubu yaşları ortalaması 13,27 ± 1,335 yıl olarak tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan deneklerden kontol grubunun boyları ortalaması 154,80 ± 9,198 cm, BRA grubu boyları ortalaması 161,87 ± 8,193 cm, KRA grubu boyları ortalaması 159,73 ± 8,276 cm olarak bulunmuştur. Ayrıca kontrol grubu vücut ağırlıkları ortalaması 48,73 ± 14,215 kg, BRA grubu vücut ağırlıkları ortalaması 53,00 ± 10±941 kg ve KRA grubu vücut ağırlıkları ortalaması 51,87 ± 12,141olarak tespit edilmiştir. Reaksiyon antrenman programı; 10 dk ayakta ısınma egzersizler ile başlanmış devamında reaksiyon egzersiz serileri uygulanılmış ve sonrasında 5 dk streching hareketleri uygulanarak program tamamlanmıştır. Her katılımcı için setler arası uygun dinlenme aralığı verilmiştir. 5m sprint testi ön test ve son test şeklinde her iki gruba da uygulanmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların kontrol grubuna ilişkin ön test ve son test reaksiyon sürelerinin karşılaştırılmasında reaksiyon süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of reaction training on quickness. 45 athletes who take part in the Taekwondo sports branch at Selçuklu Municipality Sports Club voluntarily participated in the research. The mean age of the participants in the control group was 12.33 ± 1.175 years, the mean age of the BRA group was 12.73 ± 1.280 years, and the mean age of the KRA group was 13.27 ± 1.335 years. Among the subjects participating in the study, the mean height of the control group was 154.80 ± 9.198 cm, the mean height of the BRA group was 161.87 ± 8.193 cm, and the mean height of the KRA group was 159.73 ± 8.276 cm. In addition, the mean body weight of the control group was 48.73 ± 14,215 kg, the mean body weight of the BRA group was 53.00 ± 10±941 kg, and the mean body weight of the KRA group was 51.87 ± 12,141. Reaction training program; It started with 10-minute standing warm-up exercises, followed by reaction exercise series, and then the program was completed by applying stretching movements for 5 minutes. Appropriate rest intervals between sets were given for each participant. The 5m sprint test was applied to both groups as pre-test and post-test. There was no statistically significant difference between the reaction times of the athletes participating in the study when compared to the pre-test and post-test reaction times of the control group (p>0.05).