Sosyal medya pazarlamasının KOBİ müşterilerinin artmasında etkileri: Hazır giyim sektöründe bir araştırma
The effects of social media marketing on increasing sme customers: A study in the ready-to-wear sector
- Tez No: 745804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM VEZİR OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde, işletmelerin hayatta kalması ve başarılı olması için fazla sayıda müşteriye ulaşma mücadelesi zorlu geçmektedir. İşletmelerin temel amacı bu yarışta hem fazla müşteri kazanmak, rekabet üstünlüğü elde etmek hem de zamanda geleceklerini garanti altına almaktır. Son yıllarda yaşanan hızlı değişim, işletmelerin bu amacına ulaşmasını önemli ölçüde zorlaştırmıştır. Yeni fırsatlar sunan bu değişimin dinamikleri, artan küreselleşme ve teknoloji alanındaki gelişmelere dayanmaktadır. Küreselleşme ile ekonomiler arasındaki bağlar artmış, ülkelerarası mesafeler kısalmış ve tüm ekonomik değerler sınırlar ötesinde kolaylıkla hareket eder duruma gelmiştir. Teknolojik gelişmeler de bu süreçte önemli bir rol oynayarak dünya çapındaki gelişime hız kazandırmıştır. Bilişim teknolojileri (BT) sayesinde işletmelerin dünya çapındaki araştırma ve geliştirme koordinasyonu olanaklı hale gelmiştir. Teknoloji ve bilgi, internetin hızla gelişmesi sonucunda daha önce başka yollarla yapılan işlemler artık elektronik ortamda bir öncelik haline gelmiştir; e-devlet, e-ticaret, e-sağlık ve e-eğitim gibi uygulamalar hızla artmaya başlamıştır. KOBİ'ler için stratejik önemi olan sosyal medya pazarlama, performansın ve çalışmaların başarısını etkileyen birçok etkene dayanmaktadır. Bunlar; bilişim teknolojileri, sosyal medya pazarlama amaçları, sosyal medya pazarlama amaçlarının ulaşma düzeyi, sosyal medya pazarlamaya geçiş engelleri, işletmedeki yönetici ve çalışanın eğitim durumu, işletme büyüklüğü ve diğer etkenlerdir. Bu faktörlerin tamamını kapsayacak bir araştırmanın yapılması elbette müşteri kazanmak için gerekli bütün bilgilerin toplanması açısından yararlı olabilecektir. Bununla birlikte tüm faktörler hakkında veri toplamanın, maliyet ve zaman yetersizliğinden ve araştırma kapsamının genişletilmesinden doğacak spesifik bir alanda yoğunlaşamama gibi zorlukları bulunmaktadır. Bu araştırmada, bilişim teknolojisinin sosyal medya pazarlama yoluyla pazarlamanın başarısını artırmadaki rolünü ve bunların KOBİ Performansına katkısı, KOBİ'lerin bilişim teknolojisine ve sosyal medya pazarlamaya bakış açıları, başarı ve müşteri kazanmaya olan etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Sosyal medya pazarlama çalışmalarının başarılı olmasında BT'lerin ve internetin rolü belirlenmeye çalışılmaktadır. İşletmelerin bilişim teknolojisi kullanım düzeyleri, sosyal medya pazarlama düzeyleri, amaçları, bu amaçlara ulaşma düzeyleri ve performans düzeyleri belirlenerek, bilişim teknolojisi ve sosyal medya pazarlama arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla İstanbul'da tekstil alanında faaliyet gösteren 342 Kobi ile anket yöntemi kullanılarak araştırma yapılmıştır. Anket sonuçları SPSS 26.0 paket programı yardımıyla incelenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde tekstil alanında faaliyet gösteren Kobiler sosyal medya uygulamalarının kısa sürede sonuç veren kısımlarına odaklandıkları gözlemlenmiştir. Sosyal medya yönetimi, içerik oluşturma gibi konuların görece uzun sürede sonuç vermesi gibi sebeplerle anlık mesajlaşma uygulamalarının daha çok rağbet gördüğü gözlenmiştir. Ankete katılan Kobilerin sosyal medya pazarlamasına ayırdıkları bütçenin artmasıyla kazançlarının arttığı, kullanım amaçlarına daha çok ulaştıkları ve temel hedefleri dışında da kazanç elde ettikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the struggle to reach large numbers of customers is difficult for businesses to survive and be successful. The main purpose of the enterprises is to gain more customers, to gain competitive advantage and to guarantee their future in this race. The rapid change in recent years has made it difficult for businesses to achieve this goal. The dynamics of this change, which offers new opportunities, is based on increasing globalization and developments in technology. With globalization, the ties between economies have increased, the distances between countries have shortened and all economic values have been able to move easily across borders. Technological developments also played an important role in this process, accelerating the worldwide development. Thanks to information technology (IT), businesses have made it possible to coordinate research and development around the world. As a result of the rapid development of technology and information and the internet, transactions that were previously made in other ways have now become a priority in the electronic environment; Applications such as e-government, e-commerce, e-health and e-education have started to increase rapidly. Social media marketing, which has strategic importance for SMEs, is based on many factors that affect the performance and success of the work. These; information technologies, social media marketing goals, the level of achievement of social media marketing goals, barriers to transition to social media marketing, educational status of the manager and employee in the business, the size of the business and other factors. Of course, conducting a research that will cover all of these factors would be beneficial in terms of collecting all the necessary information to gain customers. However, there are difficulties in collecting data on all factors, such as inability to concentrate on a specific area due to lack of cost and time and expanding the scope of research. In this research, the role of information technology in increasing the success of marketing through social media marketing and their contribution to SME Performance, the perspectives of SMEs on information technology and social media marketing, their effects on success and customer acquisition have been tried to be determined. The role of ITs and the internet in the success of social media marketing studies is tried to be determined. The relationship between information technology and social media marketing has been tried to be determined by determining the information technology usage levels, social media marketing levels, goals, levels of reaching these goals and performance levels of the enterprises. For this purpose, a survey was conducted with 342 SMEs operating in the textile field in Istanbul, using the survey method. The survey results were analyzed with the help of SPSS 26.0 package program. When the results are evaluated, it has been observed that SMEs operating in the textile field focus on the parts of social media applications that give results in a short time. It has been observed that instant messaging applications are more popular due to the fact that subjects such as social media management and content creation give results in a relatively long time. It has been observed that the SMEs participating in the survey have increased their income with the increase in the budget allocated to social media marketing, they have achieved their intended use more, and they have earned gains other than their basic goals.