Akıllı basınç yarası sınıflandırma sisteminin geliştirilmesi ve sistemi kullanan hemşirelerin deneyimlerinin incelenmesi
Development of the intelligent pressure injury classification system and examination of the experiences of the nurses using the system
- Tez No: 745820
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Basınç yarası yönetiminde uygun ve etkin girişimleri zamanında gerçekleştirebilmek için, basınç yarasını tanılama ve sınıflandırma en öncelikli adımdır. Bu araştırmada, akıllı basınç yarası sınıflandırma sisteminin geliştirilmesi ve sistemi kullanan hemşirelerin deneyimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada ilk olarak akıllı basınç yarası sınıflandırma sistemi geliştirilmiş olup, sistemi kullanan hemşirelerin deneyimlerinin incelenmesinde nitel araştırma yöntemi olan fenomenolojik desenden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu bir eğitim araştırma hastanesi yoğun bakım ünitesinde çalışan araştırmaya katılmaya gönüllü 19 hemşire oluşturmuştur. Veriler birey tanıtıcı özellikler formu, Teknolojiye Karşı Tutum Ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak çevrimiçi görüşme platformunda yapılan bireysel görüşmeler ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde Max Qualitative Data Analysis (MAXQDA) Analytics Pro2020 programından destek alınmıştır. Bulgular: Tematik analiz sonucunda“akıllı basınç yarası sınıflandırma sistemi hakkında görüşler”,“akıllı basınç yarası sınıflandırma sistemini kullanma”ve“akıllı basınç yarası sınıflandırma sistemi hakkında öneriler”olmak üzere üç ana tema belirlenmiştir. Sonuç: Araştırmada hemşirelerin akıllı basınç yarası sınıflandırma sistemine yönelik çoğunlukla olumlu ifadeler kullandıkları belirlenmiştir. Bununla birlikte hemşireler sisteme yönelik bazı önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Diagnosing and classifying pressure ınjury is the top priority step in timely management of pressure ınjury in order to take appropriate and effective interventions. In this study, it was aimed to develop an intelligent pressure injury classification system and to examine the experiences of nurses using the system. Material and Method: In the research, the intelligent pressure injury classification system was developed first, and the phenomenological design, which is a qualitative research method, was used to examine the experiences of the nurses using the system. The sample group of the research consisted of 19 volunteer nurses working in the intensive care unit of a training and research hospital. The data were obtained through individual interviews on the online interview platform using the individual descriptive characteristics form, the attitudes towards Technology Scale and the semi-structured interview form. In the analysis of the data, support was received from the MAXQDA Analytics Pro2020 program. Results: As a result of the thematic analysis, three main themes were determined as“opinions about the intelligent pressure injury classification system”,“using the intelligent pressure injury classification system”and“recommendations about the intelligent pressure injury classification system”. Conclusion: In the study, it was determined that nurses mostly used positive expressions for the intelligent pressure injury classification system. However, the nurses made some suggestions about the system.