Preanalitik süreçte sıcaklık ve zamanın anti-echinococcus granulosus antikor titreleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of temperature and time on anti-echinococcus granulosus antibody titers in the preanalytical process
- Tez No: 745829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM MİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kistik ekinokokkozis hastalığı, Echinococcus granulosus adı verilen sestod parazitin neden olduğu, halk sağlığını tehdit eden önemli bir hastalıktır. İnsanlar rastlantısal ara konaktır. Hastalığın tanısında kullanılan bir yöntem olan ELISA testinde hastalardan alınan kan örnekleri ile çalışılmaktadır. Serum örneklerinin alınması ve sonrasında laboratuvara ulaştırılması sürecinde dış ortam koşullarından etkilenmesinin test sonuçları üzerinde nasıl etkileneceğine, bu etkileşimin test sonuçları üzerinde nasıl bir değişime yol açacağına dair net bir bilgi yoktur. Bu çalışmada kistik ekinokokkozisli hastalardan alınan serum örneklerindeki anti-Echinococcus granulosus IgG antikor titrelerinin, pre-analitik süreçte rutinde rastlanabilecek/ rastlanan aksaklıklar üzerinden sıcaklık ve zamana bağlı değişiminin saptanması amaçlanmıştır. Bunun için; DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği'ne rutin kontrol amacı ile başvuran/çağırılan; daha önceki testlerinde kistik ekinokokkozis yönünden IgG antikor pozitif, 18 yaş ve üstü yetişkin 10 gönüllü kişiden 5 ml kan alınmıştır. Serumları ayrıştırılan bu 10 örnek, dört ayrı fizik koşulda (oda sıcaklığı '+25C', buzdolabı '+4C', derin dondurucu '-20C', etüv '+37C') bekletilmiş ve 7 ayrı zamanda (0.saat, 24-48-72. saat, 1-2-3. hafta) ELISA testi ile antikor titreleri çalışılmıştır. Serumları 0. saatte çalışılan 10 hastadan 2 tanesinin IgG antikor düzeyinin beklenenden az olması nedeniyle çalışmadan dışlanmıştır. Kistik ekinokokkozis pozitif tanılı 8 hastadan, oda sıcaklığı (+25C), buzdolabı (+4C), derin dondurucu (-20C), etüv (+37C) ortamlarında bekletilen serum örnekleri 0. Saat, 24-48-72. saat, 1-2-3. haftada ELISA ile çalışılmış, elde edilen anti- E. granulosus IgG antikor titreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. E. granulosus enfekte hastalardan alınan kan örnekleri çalışılmak üzere 3 haftaya kadar laboratuvara ulaştırılması sırasında farklı ortam sıcaklıklarında bekletilmesi durumunda elde edilecek sonuçlarda istatiksel olarak anlamlı bir değişiklik olmadığı gözlenmiştir. Dolayısıyla bir sebeple talimat dışı koşullarda bekleyen/bekletilen serumların kullanımında sakınca olmayacağına dair bir veri elde edilmiştir. Numune sayısı artırıldığında ve analiz yöntemi çeşitlendirildiğinde daha geniş kapsamlı bilgiye ulaşılabileceği düşüncesine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cystic echinococcosis (CE) is an important disease caused by parasite called Echinoccus granulosus. Humans are accidental intermediate hosts. The ELISA test, which is a method used in the diagnosis of the disease, is studied with blood samples taken from patients. There is no clear information on how the effect of environmental conditions during the collection of serum samples and their subsequent delivery to the laboratory will cause a change on the test results. In this study, it was aimed to determine the temperature and the time-dependent changes of anti-E.granulosus IgG antibody titers in serum samples taken from patients with CE, based on routine/common distruption in the preanalytical process. For this; those who applied/were called to DEU Faculty Of Medicine Hospital General Surgery Outpatient Clinic for routine control; 5 ml of blood was taken from 10 adult volunteers aged 18 years and over, who were IgG antibody positive for CE in their previous tests. These 10 samples, whose serums were separated, were kept in four different physical conditions (-20 °C, +4 °C, +25 °C, +37 °C) and antibody titers were studied by ELISA test at seven different times (0. Hour, 24. Hour, 48. Hour, 72. Hour, 1. Week, 2. Week, 3. Week). Two out of 10 patients whose serums were studied at hour zero were excluded from the study because IgG antibody levels were lower than expected. Serum samples from 8 patients with a positive diagnosis of CE, which were kept in room temperature (+25 °C), deep freezer (-20 °C), refrigirator (+4 °C) and incubator (+37 °C), were studied by ELISA at the 0. Hour, 24. Hour, 48. Hour, 72. Hour, 1. Week, 2. Week, 3. Week and no statistically significant difference was found between the obtained anti-E. granulosus IgG antibody titers. It has been observed that there is no significant change in the results obtained if the blood samples taken from E. granulosus infected patients are kept at different ambient temperatures during transport to the laboratory for up to 3 weeks to be studied. Therefore, a data has been obtained that there will be no harm in the use of serums that are kept/waited under conditions out of instruction for some reason. It has been decided that more comprehensive information can be reached when the number of samples is increased and the analysis method is diversified.