Kınalı keklik yumurtalarında şekil indeksinin yumurta kalite özellikleri ile kuluçka sonuçlarına etkisi
The effect of shape index on egg quality characteristics and hatching results in chukar partridge eggs
- Tez No: 745845
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KIRIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada kınalı keklik yumurtalarında şekil indeksinin (Şİ) yumurta kalite özellikleri ile kuluçka sonuçlarına etkileri araştırılmıştır. Bu maksatla 40-41, 44-45 ve 48-49 haftalık yaşlarda elde edilen kınalı keklik yumurtaları materyal olarak kullanılmıştır. Kınalı keklik yumurtaları 3 şekil indeksi grubu (SI˂74, 74≤SI≤78, SI˃78) ve kontrol grubuyla birlikte 4 gruba ayrılmıştır. Her bir yaş grubuna ait her bir yumurta grubundan 60 adet yumurta şekil indekslerine göre seçilip, 10 tanesi yumurta kalite özelliklerinin belirlenmesinde, 50 tanesi ise kuluçka özelliklerinin belirlenmesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of shape index (SI) on egg quality characteristics and hatching results in chukar partridge eggs were investigated. For this purpose, chukar partridge eggs obtained at 40-41, 44-45 and 48-49 weeks of age were used as material. Chukar partridge eggs were divided into 4 groups together with control and 3 shape index groups (SI˂74, 74≤SI≤78, SI˃78). 60 eggs from from each age group were selected according to their shape index, 10 of them were used to determine egg quality characteristics and 50 of them were used to determine hatching characteristics.