Cerrahisiz periodontal tedavinin makrofaj ilişkili moleküller üzerine etkisi
The effect of non-surgical periodontal treatment on macrophage related molecules
- Tez No: 745846
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Farklı periodontal duruma sahip bireylerde; tükürük ile serum matriks metalloproteinaz-8 (MMP-8), makrofaj koloni stimüle edici faktör (M-CSF), makrofaj enflamatuvar protein-1α (MIP-1α), makrofaj aktive edici faktör (MAF), interlökin-34 (IL-34) seviyelerinin karşılaştırılması ve cerrahisiz periodontal tedavinin (CPT) bu moleküller üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 20 sağlıklı, 20 gingivitis, 20 periodontitis evre III derece B (P-III-B) ve 25 periodontitis evre III derece C (P-III-C) bireyler dahil edildi. Gingivitis ve periodontitis gruplarına CPT uygulandı. Başlangıçta tüm bireylerin, CPT sonrası 1. ve 3. aylarda tedavi gruplarının periodontal parametreler ölçülüp tükürük ile serum örnekleri toplandı. MMP-8, M-CSF, MIP-1α, MAF, IL-34 seviyeleri ELISA yöntemiyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the levels of matrix metalloproteinase-8 (MMP-8), macrophage colony-stimulating factor (M-CSF), macrophage inflammatory protein-1α (MIP-1α), macrophage-activating factors (MAF), interleukin-34 (IL-34) in saliva and serum of different periodontal conditions and to evaluate the effect of non-surgical periodontal treatment (NSPT). Material and Methods: A totally 85 individuals consisting of 20 periodontally healthy, 20 gingivitis, 20 periodontitis stage III grade B (P-III-B) and 25 periodontitis stage III grade C (P-III-C) were recruited to the study. NSPT was performed for gingivitis and periodontitis patients. The periodontal parameters were recorded, saliva and serum samples were obtained from all participants at baseline. In treatment groups, the periodontal parameters were reevaluated, and the samples were recollected at 1 and 3 months following the NSPT. MIP-1α, MAF, MMP-8, M-CSF, IL-34 levels were analyzed by ELISA.