Sahne sanatları yapımlarının yönetim ve tasarım organizasyonu bağlamında incelenmesi ve bir model önerisi
Examination of performing arts production in the context of management and design organization and a model proposal
- Tez No: 745851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK CANTEKİN ELYAĞUTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sahne sanatları alanındaki yapımların yönetim ve tasarım organizasyonunun incelendiği bu çalışmada öncelikli olarak sanat kavramı, betimsel tarama yöntemi kullanılarak tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda sanatın, uluslararası literatürde saygınlık kazanmış sözlüklerdeki tanımları incelenmiş, sonrasında çeşitli sanatçıların sanat ile ilgili tanımlamalarına yer verilmiştir. Sanatın tarihsel süreci, unsurları ve türlerinin de incelenmesinin ardından yönetim süreçleri, yönetim bilimi bağlamında incelenmiş ve sahne sanatları yönetim anlayışı ile aralarındaki ortak yönler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu aşamada sahne sanatları alanındaki yönetim ve tasarım birimleri de tanımlanarak, bu birimlerin görev ve yetki sınırları açıklanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Türkiye'den sahne sanatları yapımlarının örnek olarak gösterildiği bir sonraki aşamanın ardından bir sahne sanatları yapımının yönetim ve tasarım organizasyonu bağlamında ideal biçimde sahnelenebilmesi için uygun olacağını düşündüğümüz model önerimiz sunulmuştur. Son olarak, araştırmalarımız ve gözlemlerimiz boyunca tespit ettiğimiz sorunlar ortaya konulmuş, bu sorunlara ilişkin görüş ve önerilerimiz aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, where the management and design organization of productions in the field of performing arts are examined, the concept of art is primarily tried to be defined using the descriptive scanning method. In this context, the definitions of art in the dictionaries appreciated in the international literature were examined, and then the definitions of various artists related to art were included. After surveying the historical process, elements, and types of art, management processes were analyzed in the context of management science, and the common aspects of the performing arts management approach and common aspects were tried to be revealed. At this stage, the management and design units in the field of performing arts are also defined, and these units' duties and authority limits are explained. Following the next stage, where performing arts productions from the United States, Europe and Turkey are presented as examples, our model proposal that we think would be suitable for the ideal staging of a performing arts production in the context of management and design organization was presented. Finally, the problems we identified during our research and observations have been revealed, and our opinions and suggestions regarding these problems have been tried to be conveyed.