The discursive choices of the science and elementary science education epistemic communities: A critical discourse analysis
Fen ve ilköğretim fen eğitimi epistemik topluluklarının söysel seçimleri: Bir eleştirel söylem analizi
  1. Tez No: 745850
  2. Yazar: FATMA ÇAĞLİN AKILLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SUNGUR, PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu eleştirel araştırma, fen eğitimi ve ilköğretim fen eğitimi epistemik topluluklarının söylemsel seçimlerini araştırmayı, öne sürdükleri söylemlerin özelliklerini, güç farklılıklarını ve bu farklılıkların söylemsel seçimleri tarafından nasıl yaratıldığını ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Fen eğitiminde epistemik topluluklar hakkında yapılmış önceki araştırmaların yeterli olmaması, bu araştırmayı epistemik toplulukları fen ve ilköğretim fen eğitimi olmak üzere iki bağlamda incelemeye ve bu toplulukları literatürde konumlandırmak için 'epistemik topluluklar' tanımı rehberliğinde bir ortak alıntı analizi yapmaya yöneltmiştir. Bu analizle aynı teorik çerçeve, bilimin doğası, etrafında şekillenen iki epistemik topluluk konumlandırılmıştır. Bu nedenle konumlandırılan epistemik topluluklar, fen eğitiminin ve ilköğretim fen eğitiminin bilimin doğası epistemik topluluğu olarak adlandırılmıştır. Ortak atıf analizinde belirlenen en etkili makaleler arasından her epistemik topluluğu temsil eden bir makale örneklenmiş ve bu iki makale bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Konumlandırılan epistemik toplulukların söylemsel seçimlerini araştırmak için eleştirel söylem analizi kullanılmıştır. Bulgular, söylemsel seçimlerle güç farklılıkları yaratmanın birçok yolunu ortaya koymuş ve bu seçimlerle fen eğitimi aktörlerinin hiyerarşik olarak konumlanabileceğini ve hatta belirli hedeflerin veya terminolojilerin güçlü bir konuma yerleştirilebileceğini göstermiştir. Eleştirel paradigmanın özellikle ezilenlerin mücadelelerine hitap etmeyen özgürleştirici amaçlar içinde kullanılabileceğini öne sürerek, bu araştırma, hemen göze çarpmayan güç yapılarını incelemenin bir yolunu göstermiş ve gelecekteki araştırmacıların incelemesi için eleştirel bakış açısıyla çok sayıda soru ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This critical research aimed to investigate the discursive choices of science education and elementary science education epistemic communities to reveal the characteristics of their promoted discourses, the power differences, and how these differences were created by their discursive choices. The lack of prior research on epistemic communities in science education led this research to investigate epistemic communities in two contexts, science and elementary science education, and to conduct a co-citation analysis guided by the definition of epistemic communities to locate these communities in the literature. Two epistemic communities were located with this analysis forming around the same theoretical framework; nature of science. Therefore, the located epistemic communities were named as the nature of science epistemic community of science education and elementary science education. An article representing each epistemic community was sampled among the most influential articles identified in the co-citation analysis, and these two articles constituted the sample of this research. Critical discourse analysis was employed to investigate the discursive choices of the located epistemic communities. Findings revealed many ways to create power differences with discursive choices and showed that actors of science education can be positioned in hierarchies, and even particular objectives or terminologies can be put in the position of power with these choices. Suggesting that critical paradigm can also be utilized for emancipatory goals that are not particularly addressing the struggles of the oppressed, this research showed a way to study subtle power structures and reveal numerous questions for future researchers to investigate from its critical perspective.