Orak hücre hastalarında sağ kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of right heart function in sickle cell patients
  1. Tez No: 745862
  2. Yazar: BERRAK ÇAĞLA ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Orak hücre hastalığı (OHH), hemoglobinin beta subunitindeki mutasyonların neden olduğu kalıtsal bir hemolitik anemidir. Pulmoner hipertansiyon (PH) ve sağ kalp yetmezliği OHH'da sık görülür ve erken mortaliteden sorumludur. Kalp yetmezliği, OHH'da gelişen miyokardiyal fibrozisin olumsuz bir sonucudur. Bu çalışmada amacımız, ekokardiyografi ile değerlendirilen sağ ventrikül fonksiyonunu belirlemek ve ayrıca orak hücre hastalarında miyokardiyal fibrozisin özelliği olan kollajen dokudaki kantitatif değişikliği araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Orak hücre hastalığı olan 57 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından uyumlu 56 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Orak hücre hastalarında ve kontrol grubunda klinik ve laboratuvar parametreleri ile orak hücre hastalığının end-organ bulguları incelendi. Konvansiyonel ve doku doppler ekokardiyografi yapıldı. NT-proBNP, PICP, PIIINP ve Gal-3'ün serum düzeylerinin belirlenmesi için ELISA kullanıldı. İstatistiksel analiz, IBM SPSS Statistics Versiyon 21.0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Orak hücre hastalarının yedisinde (%12) HbS-beta hastalığı vardı. Orak hücre hastaları sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında LVEF korunurken, sağ atriyum çapı (RA), sağ ventrikül miyokard performans indeksi (RVMPI), fraksiyonel alan değişikliği (FAD) ve triküspit yetersizlik hızı (TRV) ölçümleri anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Sickle cell disease (SCD) is an inherited hemolytic anemia caused by mutations in hemoglobin subunit beta. Pulmonary hypertension and right heart failure are common in SCD and responsible for early mortality.Cardiac failure as a result of myocardial fibrosis causes dismal outcome in SCD. In this study, our aim was to determine right ventricular function as assessed by echocardiography, and also to investigate any quantitative changes in collagen tissue characteristic of myocardial fibrosis in patients with SCD. Materials and Methods: Fifty-seven patients with sickle cell disease and 56 age and gender matched healthy controls were enrolled in the study. Clinical and laboratory parameters and sickle-cell end-organ manifestations were evaluated in SCD patients and control group accordingly. Conventional and tissue Doppler echocardiography was performed. ELISA was used for the determination of serum levels of NT-proBNP, PICP, PIIINP and Gal-3. Statistical analysis were performed using IBM SPSS Statistics Version 21.0. Results: Seven (%12) of the patients with sickle cell disease had HbS-beta disease.