Ahmet Muhtar Paşa'nın Disiplin Yahut İnzibât-ı Askeri adlı eserine göre Osmanlı kara ordusunda disiplin
Military discipline in the ottoman land army according to work named Disiplin Yahut İnzibât-i Askeri written by Ahmet Muhtar Pasha
- Tez No: 745863
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Disiplin Yahut İnzibât-ı Askeri adlı eser bağlamında Osmanlı kara ordusunda askeri disiplinin bir değerlendirmesi yapılmaya çalışılmıştır. Eserin yazarının askeri disipline bakış açısına ek olarak dönemin diğer üst rütbeli askerlerinin de disipline bakış açısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Balkan Savaşı sonrası yazılan eserler ele alınarak Osmanlı askeriyesine mensup önemli isimlerin askeri disipline bakış açısı Ahmet Muhtar Paşa'nın eseri temele alınarak değerlendirilmiştir. Son olarak eserin meydana getirilmesinden sonra patlak veren Balkan Savaşları'nda ordunun askeri disiplin açısından ne durumda olduğu yine yazılan hatıralar üzerinden ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu hatıraların ele alış biçiminde de Disiplin Yahut İnzibât-ı Askeri adlı eser temel alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an evaluation of the military discipline in the Ottoman land army has been tried to be made in the context of the work named Disiplin Yahut İnzibat-ı Askeri. In addition to the viewpoint of the author of the work on military discipline, viewpointed ot the other officer or pasha of the period was tried to be reveaed. Considering the works written after Balkan War, the perspective of the important news of the military on militant discipline was author of the was evaluated on the basis of Ahmet Muhtar Pasha's work. Finally, the situation of the army in terms of military discipline in the Balkan Wars, which broke out about 10 years the creation of the book, was tried to be revealed through the written memories. The way these memories are handled is based on the work named Disiplin Yahut İnzibat-ı Askeri.