Şekil indeksinin sülün yumurtalarında yumurta kalite özellikleri ile kuluçka verimine etkisi
The effect of shape index on egg quality traits and hatching results in pheasant eggs
- Tez No: 745875
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KIRIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada sülün yumurtalarında şekil indeksinin (Şİ) yumurta kalite özellikleri ve kuluçka sonuçlarına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 48, 52 ve 56 haftalık yaştaki sülünlerden elde edilen yumurtalar 1) şekil indeksi 78,00 ve daha küçük (Şİ≤78,00), 2) şekil indeksi 78,01-81,00 aralığı (78,01≤Şİ≤81,00), 3) şekil indeksi 81,01 ve daha yukarı (Şİ≥81,01) olmak üzere ve kontrol grubuyla birlikte toplam 4 gruba ayrılmıştır. Her bir yaş grubuna ait her bir yumurta grubundan 60 adet yumurta belirlenip, 10 tanesi yumurta kalite özelliklerinin belirlenmesinde, 50 tanesi ise kuluçka özelliklerinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Böylece 3 farklı yaş grubuyla birlikte toplam 720 adet sülün yumurtası araştırma materyali olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was aimed to determine the effects of shape index (SI) on egg quality characteristics and hatching results of pheasant eggs. The study was formed 3x4 experimental design according to hen age (48, 52 and 56 weeks) and shape index (Control, SI≤78, 78,01≤SI≤81,00, SI ≥81,01). Totally, 60 eggs from each egg SI group belonging to each age group were determined, 10 of them were used to determine egg quality characteristics and 50 of them were used to determine hatching characteristics. Thus, a total of 720 pheasant eggs belongs 3 different age group were used as research material.