Functional analysis of orthologs in Arabidopsis of genes involved in activating alkaloid biosynthesis in tobacco.
Tütün bitkisinde alkaloid biyosentezinin aktive edilmesinde rol alan genlerin Arabidopsis biitkisindeki ortologlarının fonksiyonel analizleri
- Tez No: 745874
- Danışmanlar: PROF. DR. DIRK INZE, DR. ALAIN GOOSSENS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ghent University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 18
Özet
Bitkiler, farmasötikler, ince kimyasallar, gıda katkı maddeleri de dahil olmak üzere insanlar için ilginç özelliklere sahip bir dizi ikincil metabolit üretir. Biyosentezlerinin altında yatan moleküler temel henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Stres hormonu jasmonatın, bir sinyal iletim kaskadı aktive ederek birkaç bitki sekonder metabolitinin biyosentezini indükleyebildiği bilinmektedir. Araştırmamız, model sistem olarak Nicotiana tabacum, adi tütün kullanarak ikincil metabolizma düzenleyicilerinin belirlenmesine odaklandı. Tütün BY-2 (Parlak-Sarı 2) hücrelerinde nikotin ve diğer piridin alkaloitlerinin biyosentezi, stres hormonu metil jasmonat (MeJA) tarafından indüklenebilir. İki erken MeJA upregüle BY-2 geninin Arabidopsis homologları karakterize edildi. Bu analiz, sırasıyla jasmonat sinyalleşmesinde önemli rolü olan bir genin ve absisik asit sinyalleşmesinde yer alan bir genin tanımlanmasına yol açtı. Son bölümde, jasmonatın yanı sıra BY-2 hücrelerinde alkaloid biyosentezini açabilen yeni ve daha güçlü göstericileri tanımlamak için kurulmuş bir kimyasal genetik ekranı anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Plants produce a whole array of secondary metabolites with interesting features for humans, including pharmaceuticals, fine chemicals, food additives… The molecular basis underlying their biosynthesis remains poorly understood. It is known that the stress hormone jasmonate can induce the biosynthesis of several plant secondary metabolites by activating a signal transduction cascade. Our research focused on the identification of regulators of secondary metabolism, by using Nicotiana tabacum, common tobacco, as a model system. The biosynthesis of nicotine and other pyridine alkaloids in tobacco BY-2 (Bright-Yellow 2) cells can be induced by the stress hormone methyl jasmonate (MeJA).the Arabidopsis homologs of two early MeJA upregulated BY-2 genes were characterized. This analysis led to the identification of a gene with an important role in jasmonate signalling and a gene involved in abscisic acid signalling, respectively. In the final chapter, a chemical genetics screen is described that was set up to identify new and more potent elicitors, that, besides jasmonate, could switch on alkaloid biosynthesis in BY-2 cells.