COVİD-19 pandemisinin acil serviste akut koroner sendromlarının başvuru sayısına ve yönetimine etksisinin araştırılması
Evaluation of impact of COVİD-19 pandemic on admission rates and management of acute coronary sendromes in emergency department
  1. Tez No: 745917
  2. Yazar: ERVİN İBRAHİMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Kardiyoloji, Emergency Medicine, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: SARS-CoV-2 virüsü COVİD-19 hastalığına neden olarak şimdiye kadar tüm dünyada yaklaşık 620 milyonu ekfekte ederek pandemiye sebep olmuştur. Pandemi sürecinde sağlık sisteminde ciddi değişikliler olmuş olup kısıtlamarla birlikte hastaneler başvuru sayısında düşüşler gözlenmiştir. Akut koroner sendromların (AKS) sayısında da azalma görülmekle birlikte yaklaşım şeklinde de değişiklikler izlenmiştir. Çalışmamızda pandemi döneminin hastanemizin acil servisine AKS ile başvuran hastaların sayısı, başvuru şekli ve yönetimine etkileri araştırlımıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servis Anabilim Dalı 10.03.2019- 10.03.2021 tarihler arası retrospektif olarak yapıldı. Çalışmamızda toplam iki senede acilimize başvuran ve AKS tanısı konulan 1297 hasta tarandı. Hastaların verileri pandemi öncesi (PÖ) (10.03.2019-10.03.2020) ve pandemi sonrası (PS) (10.03.2020-10.03.2021) olacak şekilde iki grup halinde incelendi. Hastaların demografik özelliklerine, tanılarına, başvuru şekillerine, kronik hastalıklarına, tedavi ve sonuçlanma şekillerine bakıldı ve hazırladığımız forma kaydedildi. Daha sonra toplanan veriler PÖ ve PS olmak üzere karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The SARS-Cov-2 virus has caused a pandemic by infecting approximately 620 million people all over the world so far by causing the COVİD-19 disease. There have been serious changes in the health care system during the pandemic process, and a decrease in the number of hospital admissions has been observed with the restrictions. Although a decrease is observed in the number of acute coronary sendroms, changes in the approach have also changed. İn our study, we investigated the effects of the pandemic period on the amount, admission method and management of patients who applied to the emergency department of our hospital with Acute coronary sendrome. Methods: Our research was carried out retrospectively between 10.03.2019 and 10.03.2021, at Emergency Department of Bezmialem Vakif University Medicine Hospital. In our study, 1297 patients were screened who applied to our emergency department and were diagnosed with ACS in a total of two years. The data of the patients were analyzed in two groups as pre-pandemic (pre-P) (10.03.2019-10.03.2020) and post-pandemic (post-P) (10.03.2020-10.03.2021). The demographic characteristics of the patients, their diagnoses,differences of admissions, chronic diseases, treatment and outcome patterns were checked and recorded in the form we prepared. Then the collected data were compared as pre-P and post-P.