All loud on the western front: Ethnic violence, occupation, and the ottoman bureaucrats in aydin province (vilâyet)
Batı cephesindeki gürültü: Etnik şiddet, işgal ve aydın vilayetindeki osmanlı bürokratları
  1. Tez No: 745918
  2. Yazar: ÜMİT ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENJAMIN C FORTNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
This dissertation examines the Greek administration in Asia Minor and the relations of the Ottoman bureaucrats with the High Commission in Smyrna in the time-period from 1919 and 1922. This study argues that even during the chaotic period between 1919 and 1922, the societies of Asia Minor could generate infra-national solutions and develop practices for coexistence. The permeability of identities continued to be high among different communities and other social groups until 1922. Furthermore, it is argued that the High Commission did not only struggle to establish order in the province, but also attempted to win the support of various communities in Asia Minor by conducting medical campaigns and reorganizing the educational institutions.
Özet (Çeviri)
Bu tez 1919-1922 döneminde Anadolu'daki Yunan yönetimini ve Osmanlı bürokratlarının İzmir'deki Yüksek Komisyon ile ilişkilerini incelemektedir. Bu çalışma, 1919-1922 arasındaki kaotik dönemde bile Anadolu toplumlarının uluslararası çözümler üretebilir ve bir arada yaşama uygulamaları geliştirebilir olduğunu düşündürmektedir. 1922 yılına kadar farklı topluluklar ve diğer sosyal gruplar arasında kimliklerin yüksek geçirgenliği devam etti. Ayrıca Yüksek Komiserliğin taşrada sadece düzeni sağlamak için mücadele etmediği, tıbbi kampanyalar yürüterek ve eğitim kurumlarını yeniden düzenleyerek çeşitli toplulukların desteğini almaya çalıştığı da iddia ediliyor.