Çanakkale şehir merkezi aile sağlığı merkezine başvuranlarda tinnitus yaygınlığı ve hastaların özellikleri
The prevelance of ti̇nni̇tus and pati̇ents characteri̇sti̇cs i̇n pri̇mary health care i̇n ci̇ty center of çanakkale
  1. Tez No: 427176
  2. Yazar: MUSTAFA TURAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN MELİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Çanakkale il merkezinde yetişkinlerde tinnitus yaygınlığını ve hastaların özelliklerini;tinnitus varlığının uyku kalitesi ve yaşam kalitesine etkilerini belirlemektir. Yöntem: Çalışmanın verileri 500 kişiden yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Tinnitus reaksiyon anketi (TRQ) ve Tinnitus handikap anketi(THQ) ile tinnitus ciddiyeti hakkında, Hastane Anksiyete Depresyon ölçeği (HAD) ile depresyon ve anksiyete düzeyleri hakkında veri toplanmıştır. WHOQOL ve alt ölçekleri ile kişilerin yaşam kalitesi hakkında, PSQI ile uyku kalitesi hakkında veri toplanmıştır. Bulgular: Çanakkale il merkezindeki tinnitus sıklığı %7,2 olarak saptanmıştır. Tinnitusu olanların THQ ile baktığımız semptom yoğunluğu skoru ortalaması 20,9 ± 10,3 [8,1 – 55,1]' tü. Katılımcıların WHOQOOL yaşam kalitesi skoru ortalaması 3,4 ± 0,5 [2 - 5]'ti ve tinnitusu olanlarda yaşam kalitesi skoru ortalaması anlamlı farklı değildi. Tinnitusu olanlarda PSQ ortalama skoru 5,8 ± 3,1 [2 - 14], diğer katılımcıların ortalaması PSQ skoru ortalaması 4,3 ± 2,5 [0 - 16]' ti. Tinnitusu olanlarda PSQ skoru ortalaması anlamlı daha yüksekti. Sonuçlar: Tinnitussıklığı batı ülkelerine göre daha düşük, Ortadoğu ve doğu ülkelerinden ise daha yüksekti.Tinnitus varlığının subjektif uyku kalitesini düşürdüğü bizim verilerimizle de teyit edildi. Diabeti ve hipertansiyonu olanlarda, işitme kaybı olanlarda ve yüksek sese maruziyet öyküsü olanlardatinnitus görülme oranı anlamlı daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to find out the prevelance of tinnitus, and patient characteristics in city center of Çanakkale and research effect of tinnitus to sleep quality and quality of life. Methods: The data were collected from 500 adults with face to face questionnaire. We collect data about tinnitus severity with THQ and TRQ. We use HAD to collect data about anxiety and depression levels, PSQI for sleep quality, WHOQOOL for quality of life. Findings: The prevelance of tinnitus in Çanakkale was found to be 7,2%. Mean tinnitus semptom severity score with THQ was 20,9 ± 10,3 [8,1 – 55,1]. All patients mean quality of life score with WHOQOOL was 3,4 ± 0,5 [2 - 5] and there is no significant difference between tinnitus patients with others. Tinnitus patients' mean PSQI score was 5,8 ± 3,1 [2 - 14], other participants' mean PSQI score was 4,3 ± 2,5 [0 - 16]; and tinnitus patients' sleep quality was getting worst with tinnitus. Results: Tinnitus prevelance is low compared to the western countries and high compared to the middleeast and eastern countries our results confirm the lowering effect of tinnitus on subjective sleep quality. Diabetes, hypertension, hearing loss and exposure to loud noise are well recognized risk factors for tinnitus.