An evaluation of statistical matching methods: An application on Turkey income and living conditions survey and household budget survey
İstatistiksel eşleştirme yöntemlerinin değerlendirilmesi: Türkiye gelir ve yaşam koşulları anketi ile hanehalkı bütçe anketi üzerine bir uygulama
- Tez No: 745931
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SİNAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Araştırma Yöntemleri Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, istatistiksel eşleştirme yöntemlerinin etkinliğinin karşılaştırmalı bir bakış açısıyla değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Literatürdeki çalışmalar daha çok non-parametrik mikro yöntemler üzerine odaklandığından, makro, mikro, mixed, parametric ve non-parametrik yöntemleri bütüncül ve karşılaştırmalı olarak ele alan bir araştırmanın yapılmasının yanı sıra farklı donor sınıflarının ve örneklem büyüklüğünde yapılacak müdahalelerin etkilerinin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca eşleşme değişkenlerinin seçim süreçlerine dair prosedürlerin, tasarım değişkenleri ve ağırlıkların ilk kez dâhil edilerek genişletilmesi ve etkinliklerinin yeniden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Opsiyonların da süreçlere dâhil edilmesi ile yöntemler arası eşleştirmenin etkinliğinin gözlemlenmesi, uygulamaya dönük sınırlılıkların belirlenmesi ve müdahaleye açık konuların test edilmesi hedeflenmiştir. Karmaşık örneklem tasarımı yapılarına sahip Türkiye Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması ile Hanehalkı Bütçe Araştırması 2018 yılı veri setleri kullanılarak eşleştirme değişkenlerinin seçimi ve istatistiksel eşleştirme yöntemleri üzerine uygulamalar yapılmıştır. Anket verileri uyumlu hale getirildikten sonra, çıktıların üretilmesi için bahsedilen kırılımlar dikkate alınarak makro ve mikro düzeyde parametrik, parametrik olmayan ve karma yöntemler uygulanmıştır. İmputasyon prosedürü, random hot deck, rank hot deck ve nearest neighbor distance hot deck, parametrik olmayan mikro yöntemlerde kullanılmıştır. İdari kayıtlar ve anket verileri gibi mevcut veri kaynakları kullanılarak yüksek kalitede, hızlı, daha düşük maliyetli ve zamanlılık ilkesine uygun veri üretimine imkân veren istatistiksel eşleştirme yöntemleri aynı zamanda cevaplayıcı yükünün ve anketör yanlılığının azaltılması gibi teorik istatistiki yaklaşımlar açısından da olumlu katkılar sağlayacak potansiyele sahiptir. Yöntem, yoksulluk ve doğurganlık arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçlayan demografi çalışmalarında da kullanılmaktadır. Sonuçlar, ağırlıklı ve ağırlıksız mikro eşleştirme uygulamalarının bize son derece doğru ve güvenilir tahminler sağladığını göstermektedir. Karma yöntemlerin gözlem büyüklüğü ile ilgili sınırlılıkları tespit edilmiş olsa da kaliteli sentetik veri üretimi açısından etkin oldukları gözlemlenmiştir. Parametrik yöntemler ise veri entegrasyonu açısından beklenen kalitede sonuçlar vermemiştir.
Özet (Çeviri)
The dissertation aims to evaluate the effectiveness of statistical matching methods from a comparative perspective. Since the studies in the literature mostly focus on non-parametric micro methods, it is aimed to conduct a study that deals with macro, micro, mixed, parametric and non-parametric methods in a holistic and comparative way as well as to observe the effects of different donor classes, and interventions in the sample size. In addition, it is aimed to expand the procedures regarding the selection processes of matching variables by including survey design variables and weights for the first time and to re-evaluate their effectiveness. With the inclusion of options in the processes, it is also aimed to observe the efficiency of matching between methods, to determine the practical limitations and to test the issues that are open to intervention. Applications were made on the selection of matching variables and statistical matching methods using the 2018 datasets of the Turkey Statistics on Income and Living Conditions and Household Budget Survey, which have complex sample design features. After the survey data were harmonized, parametric, non-parametric and mixed methods were applied at the macro and micro levels, considering the mentioned breakdowns to produce the outputs. Imputation procedure, random hot deck, rank hot deck and nearest neighbor distance hot deck were used in non-parametric micro methods. Statistical matching methods, which allow the production of high quality, faster, lower cost and timeliness data by using existing data sources such as administrative records and survey data, also have the potential to provide positive contributions in terms of theoretical statistical approaches such as reducing the response burden and interviewer bias. The method is also used for demography studies that aim to find the correlation between poverty and fertility. The results show that weighted and unweighted micro matching applications provide us with highly accurate and reliable estimations. Although the limitations of the mixed methods regarding the size of the observations have been determined, it has been observed that they are effective in producing quality synthetic data. Parametric methods, on the other hand, did not give the expected quality results on data integration.