Genç voleybolcularda belirlenmiş fiziksel ve teknik değişkenler ile başarı arasındaki ilişki
The relationship between achivement and the physical and technic variables which are established at the young volleyball players
- Tez No: 745943
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada; 2019-2020 sezonu 17 Yaş Altı Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonasına katılan 8 erkek voleybol takımı (12x8=96 sporcu) ve bu takımların birbirleri ile yaptığı gurup elemesi, yarı final ve final etabında oynadıkları maçların istatistiki bir yaklaşım ile analiz edilerek takımların takım başarısına etki eden teknik ve fiziksel değişkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. 2019-2020 sezonu 17 Yaş Altı Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonasında takımların oynadıkları 56 karşılaşmanın müsabaka analizi raporları ve takımların yaş, boy, vücut ağırlığı, hücum yüksekliği, blok yüksekliği gibi değerleri Avrupa Voleybol Konfederasyonu'nun (C.E.V.) resmi internet sitesinden alınmıştır. Bu değerler takım liderleri tarafından C.E.V'e bildirildiği için doğru kabul edilmiştir. ''Data Volley 2007 Professional 3.4.0'' programında, müsabaka anında elde edilen değerlerle oluşturulan müsabaka analiz raporlarındaki veriler kullanılarak her değişken için her takıma ait bir değer elde edilmiştir ve ''Microsoft Excel'' programında grafik haline getirilmiştir. Değişkenlerin birbirleri ile ilişkisinde hangi korelasyon analiz türüne uygun olduğunu tespit etmek için normallik testleri için Basıklık, Çarpıklık değerleri, Kolmogorov Smirnov ve Shaphiro Wilks testlerinden yararlanılmıştır. Microsoft Exel'de bulunan bu ortalamaların ''SPSS 16'' programında ''Spearman's rho'' testi uygulanarak birbirleri ile olan ilişkilerine bakılmış ve sonuçlar grafik haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it's aimed to analyze technical and physical changes of volleyball players who has attended European Volleyball Champions under the age of 17 in 2019-2020 season. Participants of championship consists of 8 men team and 96 players who played qualifiers, quarter, semi and final attempts in 56 matches. Analysis reports of championships have provided by official website of European Volleyball Confederation (C.E.V.) including details of match reports, participants' ages, heights, attacking and blocking datas. These datas has been approved by the official team leaders. In the program of Data Volley 2007 Professional 3.4.0, it's able to analyze every single detail changes of teams and individual efforts as well and thus datas gathered a graphic report on Microsoft Excel. Tests of Sapphire Wilks, Kolmogorov Smirnov, prepotency and deviancy has been applied in order to understand meaning of datas provided by the estimation Correlation of the reports. The relationship between these averages in Microsoft Excel was examined by appliying“Spearman's rho”test at“SPSS 16”programme and the results are graphed out.