Religious Perceptions and Practices among International Male Muslim Students at the University of Southampton: A Critical Approach towards Modern Western Understandings of Religion
Southampton Üniversitesindeki Uluslararası Erkek Müslüman Öğrenciler Arasındaki Dini Algı ve Pratikler: Modern Batılı Din Anlayışına İlişkin Eleştirel Bir Yaklaşım
- Tez No: 745991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNDİ SHAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma modernist din anlayışını İslam ve Müslümanların dini hayatı açısından sorunsallaştırma girişimidir. Bu nedenle din üzerine bazı Batılı üst-anlatılar, İslam'a ilişkin algı ve uygulamalardaki karşılıkları açısından sorgulanmaktadır. Southampton Üniversitesi'ndeki Müslüman toplulukla ilgili bazı gözlemler ve İslam dini üzerine yapılan bazı özel okumalar, bu çalışmayı böyle bir soruna ve konuya odaklanmaya teşvik etmiştir. Batılıların din konusundaki temel söylemleri ile İslami yaşam tarzı arasında bir çelişki veya uyumsuzluk olabileceği değerlendirilmiştir. Bu şüphe giderildikten sonra, bu şüpheye ayrıntılı bir şekilde cevap verebilecek nitel bir araştırma yapılmasına karar verilmiştir. Bu araştırmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi uygulanarak uluslararası erkek Müslüman öğrencilerden toplanmıştır. Daha sonra veriler“gündelik din”,“habitus”ve“sosyal sermaye”yi vurgulayan ana temalar altında analiz edilmiştir. Analizden sonra,“daha az dindar nesiller”,“bir seçim”olarak din veya“Tanrı ile mümin arasında bir şey”olarak din bağlamlı hakim sosyolojik teoriler, araştırma örnekleminin gündelik Müslüman hayatından örneklediği sosyal gerçeklikle karşılaştırılmıştır. Modernist anlatıların İslami hayata uygunluğunu anlamak için yurtdışındaki dini hayatlarını şekillendiren destekler ve engeller incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, sosyal bilimler literatürünün, din hakkında birçok teoriye sahip olmasına rağmen, dini açıklamaya çalışırken İslami yaşam tarzını ve bunun birey ve birey üzerindeki yansımalarını açıklayamadığı görülecektir. Son olarak, bu çalışma, gelecekte yapılacak çalışmaların, yabancı ülkelerdeki geçici ve kalıcı Müslümanlar arasındaki farklılıkları göz önünde bulundurarak Müslümanların algı ve uygulamalarını değerlendirmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to problematise the modernist understanding of religion in terms of Islam and Muslims' religious life. Thus, some Western meta-narratives on religion are questioned in terms of their appropriateness of the perceptions and practices regarding Islam. Some observations about the Muslim community at the University of Southampton and some specific readings on Islam encouraged this study to focus on such a problem and subject. It has been considered that there might be a contradiction or mismatch between major western discourse on religion and the Islamic lifestyle. After entertained this suspicion, it was decided to conduct a qualitative inquiry that might respond to this suspicion in a detailed way. The data for this research was collected from international male Muslim students by applying the semi-structured interview method. After that, the data was analysed under main themes emphasising“everyday religion”,“habitus”, and“social capital”. After the analysis, the most influential sociological theories about religion, such as“less religious generations”, religion as a“choice”or“something between God and believer”have been compared to the social reality that the research sample exemplifies of everyday Muslim life. In order to understand the appropriateness of the modernist narratives with relation to Islamic life, the supports and barriers that have shaped their religious lives abroad have been analysed. At the end of the study, it will be indicated that, despite its having a considerable amount of theories about religion, the social science literature seems not to be able to explain the Islamic lifestyle when trying to explain religion and its reflections about the individual and society. Lastly, this study shall suggest that future studies should evaluate the perceptions and practices of Muslims by considering the differences among temporary and permanent Muslims in foreign countries.