Bakırın asidik çözeltideki korozyonuna 4-Amino-N-(1,3) – thiazole-2-yl benzen sülfonamide'in inhibisyon etkisinin incelenmesi
Investigation of the inhibition effect of 4-Amino-N-(1,3) – thiazole-2-yl benzene sulfonamide on corrosion of copper in acidic solution
- Tez No: 745992
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bakır ve alaşımları son derece yüksek elektriksel ve termal iletkenliğe sahip olmaları, güçlü korozyon direnci ve mekanik işlenebilirlikleri nedeniyle endüstriyel sistemlerde yaygın olarak kullanılan malzemelerdir. Özellikle elektronik endüstrisinde, iletişimde birçok uygulamada, evsel ve endüstriyel su hizmetleri için boru hatlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, yüksek klorür içeren ortamlarda bakırın korozyonu ve inhibisyonu, birçok araştırmacının dikkatini çekmiştir. Metal yüzeyine adsorplanarak metallerin korozyonunu önleyen inhibitor kullanımı tercih edilmektedir. Kullanılacak olan inhibitörlerin çevreyle dost olması ve zehirli olmamasıda önem arzetmektedir. Bu çalışmada bakırın 0,5 M HCl çözeltisindeki korozyonunu önlemek için çevreyle dost (10-2-10-4 M ) 4-Amino-N-(1,3) – thiazole-2-yl benzen sülfonamide'in inhibisyon etkisi incelenmiştir. İnhibitörün asidik çözeltilerdeki bakır korozyonu üzerindeki etkisi, tafel polarizasyon ölçümleri, kronoamperometrik ölçümler ve empedans ölçümleriyle incelenmiştir. Ayrıca 4-Amino-N-(1,3) – thiazole-2-yl benzen sülfonamide'in metal yüzeyindeki adsorpsiyonu incelenmiş, inhibitörün bakır yüzeyine fiziksel olarak adsorplandığı belirlenmiştir. Adsorpsiyon mekanizması Langmiur adsorpsiyon izotermi ile açıklanmıştır. İnhibitörlü ve inhibitörsüz koşullarda 0,5 M HCl çözeltisinde 30 gün bırakılan bakır elektrot yüzeyinde oluşan tabaka sıyrılarak FT-IR spektrumu incelenmiştir. Bundan başka, İnhibitörlü ve inhibitörsüz koşullarda 7 gün bekletilen bakır plaka yüzeyinin SEM görüntüsü alınmıştır. Ayrıca, zamana bağlı oluşan hidrojen gazının oluşumu ölçülmüştür. Elde edilen deneysel sonuçlardan, yüksek derişimlerde 4-Amino-N-(1,3) – thiazole-2-yl benzen sülfonamide 'in bakır korozyonunu % 84 oranında inhibe ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Copper and its alloys are widely used materials in industrial systems due to their extremely high electrical and thermal conductivity, strong corrosion resistance and mechanical workability. It is widely used in many applications, especially in the electronics industry, communications, pipelines for domestic and industrial water services. Therefore, the corrosion and inhibition of copper in high chloride environments has attracted the attention of many researchers. The use of inhibitors, which prevent corrosion of metals by adsorption on the metal surface, is preferred. It is important that the inhibitors to be used are environmentally friendly and non-toxic. In this study, the inhibition effect of environmentally friendly (10-2-10-4 M) 4-Amino-N-(1,3)-thiazole-2-yl benzene sulfonamide was investigated to prevent corrosion of copper in 0.5 M HCl solution. The effect of the inhibitor on copper corrosion in acidic solutions was investigated by Tafel polarization measurements, chronoamperometric measurements and impedance measurements. In addition, the adsorption of 4-Amino-N-(1,3)-thiazole-2-yl benzene sulfonamide on the metal surface was investigated, and it was determined that the inhibitor was physically adsorbed on the copper surface. The adsorption mechanism is explained by Langmiur adsorption isotherm. The FT-IR spectrum was examined by peeling off the layer formed on the surface of the copper electrode, which was left in 0.5 M HCl solution for 30 days under inhibitor and non-inhibitor conditions. In addition, SEM image of the surface of the copper plate, which was kept for 7 days with and without inhibitor, was taken. In addition, the time-dependent formation of hydrogen gas was measured. From the experimental results obtained, it was determined that 4-Amino-N-(1,3)-thiazole-2-yl benzene sulfonamide at high concentrations inhibited copper corrosion by 84%.