COVİD-19 sürecinde kullanılan yapay zeka teknikleri
Artificial intelligence (AI) applications used in the COVID-19 process
- Tez No: 746009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde sağlık hizmeti sunumu, yeni hastalıklarla mücadele etmek için Yapay Zeka (AI), Nesnelerin İnterneti (IoT), Büyük Veri ve Makine Öğrenimi gibi yeni teknolojiler kullanılmaktadır. Yapay zekanın, COVID-19 (Koronavirüs) ve diğer pandemileri analiz etmek, önlemeye ve bunlarla mücadeleye hazırlamak için belirleyici bir teknoloji olarak rolünü gözlemlemek bu çalışmanın amacıdır. Sağlık kuruluşları, bu virüsün üstesinden gelmek ve yayılmasını önlemek için gerçek zamanlı olarak uygun önerileri almalarına yardımcı olmak için karar verme teknolojilerine acil ihtiyaç duymaktadır. Yapay zeka, insan zekasını taklit etmek için yetkin bir şekilde çalışır. Ayrıca COVID-19 için bir aşının geliştirilmesini anlamada ve önermede hayati bir rol oynayabilir. Bu sonuç odaklı teknoloji, mevcut hastaların ve muhtemel gelecekteki hastaların uygun şekilde taranması, analiz edilmesi, öngörülmesi ve izlenmesi için kullanılır. Önemli uygulamalar, teyit edilmiş, kurtarılmış ve ölüm vakalarının takip verilerine uygulanır. Yapay zeka sayesinde tüm dünyadaki doktorlar, sağlık personeli, bilim adamları, araştırma laboratuvarları gibidir.
Özet (Çeviri)
Today, healthcare is leveraging new technologies like Artificial Intelligence (AI), Internet of Things (IoT), Big Data, and machine learning to fight new diseases. The aim of this study is to observe the role of Artificial Intelligence as a crucial technology for the analysis, prevention and control of COVID-19 (Coronavirus) and other pandemics. Health organizations urgently need decision technology that will help them receive appropriate recommendations in real time on how to fight this virus and prevent it from spreading. Artificial intelligence works competently to mimic human intelligence. It can also play an important role in understanding and recommending developing a vaccine for COVID-19. This results-oriented technology is used to adequately screen, analyze, predict, and monitor current patients and potential future patients. Critical uses apply to follow-up dates from confirmed, recovered, and deaths. Thanks to artificial intelligence, it is like doctors, health workers, scientists, research laboratories all over the world.