Huzurevinde yaşayan, yalnız yaşayan ve ailesi ile birlikte yaşayan yaşlılarda manevi yönelimin mutluluğa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of spiritual orientation on happiness in aged people living in A nursing home, living alone, and living with their families
  1. Tez No: 746008
  2. Yazar: ELVAN KIRILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Araştırma huzurevinde, yalnız ve ailesi ile birlikte yaşayan yaşlılarda manevi yönelimin mutluluğa etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Malatya Huzurevin de yaşayan yaşlı bireyler ile Malatya Yeşilyurt ve Battalgazi İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 65 yaş üstü bireylerdir. Araştırmanın örneklem grubu G power analiziyle hesaplanmış ve her grup için 50 olmak üzere toplamda 150 kişi olarak belirlenmiştir. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Manevi Yönelim Ölçeği ve Oxford Mutluluk Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 25.0 programı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: 65-74 yaş aralığında olan katılımcılar çalışma grubunun %54.7'sini oluşturmakta ve %76'sı ailesi ile birlikte yaşamaktadır. Ailesi ile birlikte yaşayan katılımcıların %50'si eşiyle birlikte yaşamaktadır. 75-84 yaş aralığında olan katılımcılar çalışma grubunun %34.7'sini oluşturmakta ve %48'i huzurevinde yaşamaktadır. Huzurevinde yaşayan bireylerin %70'i erkek bireylerden oluşmaktadır. Katılımcıların %10.7'si ise 85 ve üzeri yaştadır ve %18'i huzurevinde yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted as a descriptive study to examine the effect of spiritual orientation on happiness in elderly people living alone and with their families in a nursing home. Material and Method: The population of the research is elderly individuals living in Malatya Nursing Home and individuals over 65 years of age who apply to Family Health Centers affiliated to Malatya Yeşilyurt and Battalgazi District Health Directorate. The sample group of the study was calculated by G power analysis and was determined as 150 people, 50 for the group. Data; It was collected using the Introductory Information Form, the Spiritual Orientation Scale, and the Oxford Happiness Scale. The data obtained from the research were evaluated with the SPSS 24.0 program. Results: Participants aged 65-74 constitute 54.7% of the study group and 76% live with their families. 50% of the participants living with their families live with their spouses. Participants aged between 75 and 84 constitute 34.7% of the study group and 48% live in nursing homes. 70% of individuals living in nursing homes are male individuals. 10.7% of the participants are aged 85 and over and 18% live in nursing homes. with his family.