5-g healthy system during coronavirus (COVİD-19)
Koronavirüs (COVİD-19) sürecinde 5g sağlık sistemi
  1. Tez No: 940431
  2. Yazar: MOHAMMED MUAYAD MURSHED ALANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, mevcut literatürdeki bilgi boşluklarını ve en sık kullanılan bilgi madenciliği tekniklerini belirlemektir. Yeni koronavirüs pnömonisi, özellikle COVID-19 olmak üzere önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldi. Akademik toplulukta, yaygın olma olasılığı sağlıklı yaşamla ilgili açık endişeleri artırdığından, gizli bilgiyi ortaya çıkarmak için bilgi çıkarma teknikleri kullanılmıştır. PubMed, Scopus ve Internet of Science veritabanları kullanılarak metodik bir araştırma gerçekleştirildi. Mayıs 2022 itibarıyla dünya çapında 515 milyon Kovid-19 vakası ve yaklaşık 6 milyon ölüm vardı. Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre Ocak 2020 ile Mayıs 2021 arasında 115.000 sağlık çalışanı Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Bağışıklık sistemi bozuk ve nano-hastalar -Nano Teknolojiler Ağı (IoNT) için onkoloji. Klinik uygulamayı planlamak için hala açıklığa kavuşturulması ve ele alınması gereken sorunlar var. Bunlar şu konuları kapsamaktadır: temel ve kapsam; sağlık riskleri; güvenlik ve bilgi güvenliğinin anlaşılması; yapay zeka; blok zinciri; IoT ve 5G kullanımı; yetki; devam eden onay; ve bu teknolojiler hakkında son müşteri eğitimi.
Özet (Çeviri)
This study's primary goal is to identify knowledge gaps and the most often used information mining techniques in the body of current literature. Novel coronavirus pneumonia has become a significant public health concern, particularly COVID-19. In the academic community, information extraction techniques have been used to uncover concealed knowledge as the possibility of a widespread raises open concerns for wellness. A methodical investigation was carried out using the use of the PubMed, Scopus, and Internet of Science databases. There were 515 million COVID-19 cases and about 6 million deaths worldwide as of May 2022. According to estimates from the World Health Organization, 115,000 healthcare workers died from COVID-19 between January 2020 and May 2021. Patients with impaired immune systems and nano-oncology for the Web of Nano Technologies (IoNT).. There are still issues that need to be clarified and addressed in order to plan clinical execution. These cover the following topics: foundation and breadth; health risks; security and comprehension of information security; artificial intelligence; blockchain; IoT and 5G utilization; authorization; ongoing acknowledgement; and final client education on these technologies.