Simulation and modeling of flexural behavior in concrete beam under different loading shapes
- Tez No: 746054
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kirişlerin inşaatta kullanımı yaygın ve çok gereklidir, çünkü bu elemanlar tüm binanın bir parçası olarak dış yükleri taşımak için önemli rol oynayabilir. Tasarım prosedürlerinde daha serbest olmalarına engel olarak görülen beton malzemelerin çekme gerilmelerini kaldırabilme yeteneğinin azalması sorunu. Mukavemeti arttırmak için, kirişteki çekme bölgesi donatı ile desteklenir, betonda da çatlaklar direnç sınırına ulaşıldığından dolayı meydana gelebilir, bu nedenle bu duruma yol açabilecek maksimum yükü anlamak tasarımda önemli bir anahtardır. adımlar. Bu çalışmada dört dış kuvvet benimsenmiştir. Durumlar tek kuvvet, iki yoğun kuvvet, dikdörtgen şekil yükü ve üçgen şekil yükü idi. Bu dört yükleme durumu, basit mesnetli kirişe uygulandı, böylece eğilme analizi, beton kesitinin çekme lifinde ilk çatlamaya yol açabilecek her durumda maksimum yükü anlama ve hesaplama yolunda yapıldı. Her bir durum için analiz yapıldıktan sonra, nihai çatlama yükü ile kesit genişliğinin, kesit yüksekliğinin, basınç dayanımının değişmesi ve ayrıca konsantre için hareket noktasının değişmesi arasındaki artan veya azalan grafiklerle farklı ilişkiler belirlendi. Yükleniyor. İlişkilerin davranışı, kabul edilebilecek çatlama momenti için yönetim denklemini tahmin etmek için SPSS yazılımı kullanılarak regresyon korelasyonuna doğru türetilmiştir. çekme kısmında betonun çatlamadan hareket edebileceği maksimum izin verilen yükü belirlemek. Gerçek çatlama momenti ile en düşük değerler için tahmin edilen çatlama momenti arasındaki farkı azaltmak için eğri akışı olarak üç bölge atanmıştır. Dört durumun tümü için simülasyon, ANSYS workbench programı kullanılarak uygulandı ve sonuçlar, her bir vaka çalışmasında kirişin açıklığı boyunca gerilmelerin, gerinmenin ve deformasyonun davranışını içeren grafiklerle açıklandı.
Özet (Çeviri)
Using of beams in construction is common and very required as these elements can play important role for carrying the external loads as a part of the whole building. The problem of less ability for the concrete materials for handling the tensile stresses considered as obstacle for being freer in the design procedures. For improving the strength, the tensile zone in the beam is assisted by reinforcement, the cracking in concrete as well can still occurs due to reaching the limit of resistance so that understanding the maximum loading that can lead to this case is important key in the design steps. Four external forces were adopted in this study. The cases were single force, two concentrated force, rectangular shape load, and triangular shape load. These four states of loading were applied on simply supported beam so that flexural analyzing was carried out in the way of understand and calculation the maximum load in each case that can be lead to the initial cracking in the tensile fiber of concrete cross section. After the analysis was made for each case, different relationships were identified by graphs which involved the increasing or decreasing between the final cracking load and the changing of cross section width, cross section height, compressive strength, and also the point of action for the concentrated loading. The behavior of the relationships was derived toward regression correlation using SPSS software in which for predicting governing equation for the cracking moment that can be adopted to identify the maximum allowable load that can be act without cracking of concrete in tensile part. Three zones were assigned as the curve flow out to reduce the difference between the actual cracking moment and the predicting cracking moment for least values. Simulation for the all four cases was implemented using ANSYS workbench program and the results were explained in graphs that contained the behavior of stresses and strain and deformation along the span of the beam under each case study.