Investigating the relationship between Turkish EFL teachers' subjective well-being and their occupational resilience in university contexts
Türk EFL öğretmenlerinin öznel iyi oluşu ile mesleki dayanıklılığı arasındaki ilişkinin üniversite bağlamında incelenmesi
- Tez No: 746053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Türk EFL öğretmenlerinin eğitimsel alanda karşılaştıkları zorluklara karşı öznel iyi olma hallerini ve mesleki iradelerini gibi konulara odaklanarak öğretmenlerin yaşadıkları sorunları konulara odaklanarak yaşadıkları sorunları belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma araştırmaya katılanların cinsiyeti, öğretim deneyimleri ve çalıştıkları kurum türüne göre kriterleri ele alarak öğretmenlerin öznel iyi halleri ve yılmazlığı arasında bir ilişki bulmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya katılmak üzere Türkiye'de beş farklı dil okulunda görev yapan 120 öğretmen seçilmiştir.“Öğretmen Öznel İyi Oluş Anketi (ÖÖİOA)”ve“Öğretmen Adayları için Mesleki Dayanıklılık Ölçeği (ÖAMDÖ)”isimli anketler bu araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılmış ve bunun yanı sıra katılımcılara ilişkin demografik verilere de yer verilmiştir. Veriler üzerinde analiz yapmak için SPSS olarak bilinen istatistiksel araç kullanıldı. Analiz sırasında elde edilen verilerin frekansı, aritmetik ortalamaları ve standart sapma değerleri analiz edilmiş ve elde edilen verilerin incelenmesi sırasında bağımsız örnekler t-testi ve tek yönlü varyant analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bunun yanı sıra Pearson-Moment Çarpım Korelasyonu ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan araştırma yardımıyla öğretmenleri öznel iyi halleri ile mesleki yılmazlıkları arasında güçlü, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the problems that Turkish EFL teachers' have by focusing on the subjects such as well-being of the teachers as well as their occupational will power to overcome challenges, they encounter in an educational manner. The study addresses to these issues by working around criteria based on their gender teaching experience and the kind of institution in which they are employed. Lastly the research aims to find a correlation between teachers' well-being and resilience. 120 teachers working at the five different language schools in Turkey were picked to participate in this research. Two different data collections tools employed which were the“Teacher Subjective Wellbeing Questionnaire (TSWQ)”and“Occupational Resilience Beliefs Scale for Teacher Candidates (ORBSTC)”alongside the information gathered from these two questionnaires demographic data on the participants was also included. The statistical tool known as SPSS was used to do the analysis on the data. Frequency, arithmetic mean, and standard deviation values were analyzed, and the independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to examine the data. In addition, Pearson-Moment Product Correlation and multiple regression analyses were undertaken. Through the research that is carried out it was proven that there was a strong, positive and statistically significant correlation between teachers' wellbeing and the occupational resilience.