A literature survey on dynamic scheduling: Current state and future directions
  1. Tez No: 746079
  2. Yazar: YASMINE BENBLIDIA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ ONUR BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dinamik çizelgeleme, sağlık, üretim, önceden çizelgeleme ve çok çeşitli alanlarda birçok temel uygulama ile yönetimde çok önemli bir konu haline geldi. Bu tezin amacı, dinamik çizelgelemenin önemine ve uygulamalarına genel bir bakış sağlamaktır. Sınıflandırmayı hedefleyen yaklaşımlar, dinamik çizelgelemenin özellikleri ve dinamik çizelgeleme problemlerini çözmek için kullanılan metodolojiler, Markov karar süreçleri, yaklaşık dinamik programlama teknikleri, matematiksel programlama tabanlı yöntemler ve buluşsal yöntemler üzerinde yoğunlaşıyoruz. Araştırmacıların odaklanması gereken önemli alt alanları belirleyerek dinamik zamanlamada zorlukları ve gelecekteki araştırma yönlerini tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
Dynamic scheduling has become a very important topic in management, with many fundamental applications in healthcare, manufacturing, advance scheduling, and in a large variety of fields. The purpose of this thesis is to give an overview of the importance of dynamic scheduling and its applications. We concentrate on approaches that aim at classification, features of dynamic scheduling, and the methodologies used for solving dynamic scheduling problems, which are Markov decision processes, approximate dynamic programming techniques, mathematical programming-based methods, and heuristics. We discuss challenges and future research directions in dynamic scheduling, identifying crucial subfields where researchers should focus on.