The impact of youth academies on financial & sporting success of the leading associations in European football
Avrupa futbolunun önde gelen federasyonlarındaki gençlik akademilerinin finansal ve sportif başarı üzerindeki etkileri
- Tez No: 746080
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN DAVUTYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Spor, Economics, Finance, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu çalışmada 2013-18 yılları arasında UEFA'nın toplam varlık olarak ve daha birçok açıdan on federasyonundaki en üst liglerin finansal performansları, bulundukları ülkelerin makro ekonomik koşulları ile incelenmiştir. Çalışmada Premier Lig (İngiltere), La Liga (İspanya), Serie A (İtalya), Bundesliga (Almanya), Ligue 1 (Fransa), Liga NOS (Portekiz), Premier Liga (Rusya), Süper Lig (Türkiye), Eredivisie (Hollanda), Pro A (Belçika) yer almaktadır. Özellikle ülkelerin ekonomik ve nüfus büyüklüklerinin yanı sıra yönetişim ve iş yapabilme göstergelerinin liglerin gelirlerinde ve karlılıklarında doğrudan etkisi bulunmaktadır. Bu analizlerde çıkan sonuçlar yanı sıra insan kaynağı kulüplerin yapılarında en önemli unsurların başında gelmektedir. Bu şartlarda bu liglerden önde gelen toplam 42 kulübün kadro oluşturma stratejileri, genç gelişim sistemleri ile sportif başarıları ile arasındaki ilişkinin analizi yapılmıştır. Ligler aktif büyüklüklerine göre sıralandığında, en üstten en alt sıraya doğru gidildikçe kulüpler pahalı transfer yaparak sonuç almaktan uzaklaşmaktadır. Sadece transfer ile kadro oluşturarak başarıyı hedefleyen federasyon ve kulüpler yanı sıra sadece kendi yetiştirdiği oyunculara süre verenler de bulunmaktadır. Transfer edilen oyuncular ile yetiştirilen oyuncuları kadroda birleştirmeyi hedefleyen kulüpler olduğu da görülmektedir. Genç yaşta oyuncuları transfer edip, bir süre oynatıp sonra transferinden para kazanmak da bir diğer stratejidir. Kulüplerin finansal ve sportif sonuçlarında belirleyici etkenleri ortaya çıkartmak, futbolun gelişimi açısından önemlidir. Daha da önemlisi, çalışmanın da işaret ettiği bulgular ışığında geliştirilip güçlendirilmesi önerilen gençlik akademileri özellikle ekonomik ve sosyal şartları itibariyle bazı ülkeler için bir kurtuluş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the financial performances of the top leagues in UEFA's associations in terms of total assets and in many other aspects between 2013-18 were examined with the macroeconomic conditions of the countries they are located in. Premier League (England), La Liga (Spain), Serie A (Italy), Bundesliga (Germany), Ligue 1 (France), Liga NOS (Portugal), Premier Liga (Russia), Süper Lig (Turkey), Eredivisie (the Netherlands), Pro A (Belgium) are included. Along with the countries' economic and population sizes, the indicators of governance and doing business have a direct impact on the leagues' revenues and profitability. In addition to the results of these analyses, human resources are one of the most important elements in the structures of clubs. Under these conditions, the relationship between the squad structure strategies, youth development systems, and sportive achievements of a total of 42 leading clubs from these leagues was analyzed. When the leagues are ranked according to their asset size, from top to bottom, the clubs move away from getting results by realizing expensive transfers. In addition to clubs that aim for sportive success by creating a squad almost exclusively by transfer, there are also those who primarily allocate minutes to its own academy grown players. There are clubs that aim to unite homegrown players and arrival transfers from other associations in their squads. Transferring players at a young age, utilizing them in the pitch for a while and then making money from their departure transfer is another strategy. It is important for the development of football to reveal the determining factors in the clubs' financial and sportive results. More importantly, youth academies, which are recommended to be developed and strengthened in the light of the findings of the study, will be a salvation for some countries, especially in terms of their economic and social conditions.