Sanguinarine içerikli yem katkı uygulamasının etlik piliçlerde performans, Karkas ve kan bağışıklık değerleri üzerine etkileri
Effects of Sanguinarine containing feed additive application on broiler performance, Carcass and blood immune parameters
- Tez No: 746088
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, aşı uygulamalarının (Aşı uygulanmayan kontrol grubu ve 0. gün IBV, 13. gün NDV, 15. Gün IBD aşılaması uygulanan gruplar) yapıldığı etlik piliçlere farklı zamanlarda (0-42. gün boyunca veya 0-42 arasında belirlenmiş dönemlerde) ve farklı uygulama şekilleri ile (su ile veya yem ile veya hem su hem yem ile) sanguinarine içerikli yem katkı uygulamasının ( su ile 100 g / 1000 L, yem ile 60 g/ton) performans, karkas ve kan bağışıklık değerleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada 768 günlük yaşta Ross-308 erkek etlik civciler, 8 farklı gruba, her bir tekerrürde 16 civciv olacak şekilde 6 tekerrürlü olarak dağıtılmıştır. Denemenin bazı dönemlerinde muamaleler, gruplar arasında canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimleri, yem değerlendirme sayısında istatistiksel önemli (P ≤0.05) bazı farklılıklar ortaya çıkarmış, ancak 42. günde bu performans değerlerindeki farklılılar ortadan kalkmıştır (P≥0.05). İncelenen grupların karkas, göğüs eti, but ve baget ağırlıklarında, karaciğer, pankreas ağırlıkları ve ince bağırsak bölümleri uzunluklarında istatistik önemli farklılık görülmemiştir (P≥0.05). Abdominal yağ miktarı (g), sanguinarine yem katkısını deneme boyunca yem ile tüketen etlik piliçlerde (8. grup), aşı uygulaması yapılmış ve sanguinarine yem katkısını su ile tüketen (3. grup) ve aşı uygulaması yapılmış ancak sanguinarine tüketmeyen etlik piliçlerinkinden (2. grup) istatistik önemli daha fazla bulunmuştur (P≤0.05). Muameleler istatistik olarak önemli derecede IBD (P≤0.001), NDV (P≤0.001) ve IBV (P≤0.01) kan serumu titre değerleri üzerinde farklılıklar yaratmış, ancak sanguinarine içerikli yem katkı uygulamasının etkisi açık olmamıştır. Araştırmadan, etlik piliçlerde incelenen parametreler üzerine sanguinarine etken maddesinin yürütülen deneme koşullarında önemli bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of of sanguinarine-containing feed additive administration with different methods (with water 100 g/1000 L or with feed 60 g/t or with both of them) at different feeding times (during 0-42 days or at specified periods of 42 days) on performance, carcass and serum antibody titers level against IBV, NDV and IBD of male-broiler chickens applied vaccination (non-vaccinated control group and day 0 IBV, day 13 NDV, day 15 IBD vaccinated groups) were investigated. In the experiment, 768 male one-day-old Ross-308 broiler chickens were randomly distributed to 8 treatments with 6 replicates of 16 chicks each. In some specified periods of the experiment, the treatments revealed some statistically significant (P ≤0.05) differences on body weight, body weight gain, feed consumption and feed conversion ratio, but the differences in these performance values disappeared (P≥0.05) on the 42nd day. There was no statistically significant difference (P≥0.05) on weights of carcass, breast meat, thigh, drumstick, liver and pancreas and lengths of small intestinal sections of the studied groups. Abdominal fat amount (g) was significantly (P≤0.05) higher in broilers fed sanguinarine contained feed additive with via feed throughout the experimental period (8th group) than those of broilers which were vaccinated and consumed sanguinarine contained feed additive with via water (3rd group) and vaccinated but did not consume sanguinarine (2nd group). The treatments created statistically significant differences on blood serum antibody titers against IBD (P≤0.001), NDV (P≤0.001) and IBV (P≤0.01), but the effect of sanguinarine-containing feed additive application was not clear. From this study, it was concluded that the active ingredient of sanguinarine has not had a significant effect on the parameters studied in broiler chickens under this experimental conditions.