Savunma sanayinde SİHA/İHA kullanımının milli ekonomiye katkısı
The contribution of using armed/unarmed unmanned aerial vehicles in the defense industry to the national economy
  1. Tez No: 746089
  2. Yazar: ABDURRAHİM EFE BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÇAĞLAR CERŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojik gelişmelerle beraber iç güvenliğe yönelik olarak tehdit sürekli olarak artmaktadır. Toplum düzenini korumak aslında bu tehditlere karşı uygun önlemleri almak, kolluk kuvvetlerinin birincil görevidir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenin sağlanması ve koruma kapsamında, çeşitli tehditlere karşı uygun önlemleri almak için etkili istihbarat çalışmaları yapılmalıdır. Silahlı kuvvetlerine bilgi sağlamaya yardımcı olabilecek yüksek teknoloji ürünlerinden biri de insansız hava araçlarıdır. İHA ve SİHA'lar günümüzde askeri alanda önemli katkılar sağlamaktadırlar. Bu araştırmanın amacı savunma sanayinde SİHA/İHA kullanımının milli ekonomiye katkısının incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
With technological developments, the threat to internal security is constantly increasing. It is the primary duty of law enforcement officers to take appropriate measures against these threats in order to protect the social order. Within the scope of maintaining order and protection by its Turkish armed forces, it should conduct effective intelligence work to take appropriate measures against various threats. One of the high-tech products that can help provide information to the armed forces is drones. Today, UAVs and AUAVs make significant contributions in the military field. The aim of this research is to examine the contribution of the use of AUAV / UAV in the defense industry to the national economy.