Modernization in comparative perspective: An examination of the state-aligned Iranian and Turkish newspapers in the 1920s-1940s
Modernizasyona karşılaştırmalı bir bakış: 1920-1940'larda devlete yakın İran ve Türk gazetelerinin bir incelemesi
- Tez No: 746095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KÜRŞAT ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Journalism, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu tez, modernizasyonun çeşitli yönlerinin İranlı ve Türk seçkinler tarafından İran Ettelaat ve Koushesh ve Türk Ulus (Hâkimiyet-i Milliye) ve Cumhuriyet gazetelerinin ön sayfalarında 1920'lerden 1940'lara sunulma ve teşvik edilme biçimlerini incelemeyi ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Modernizasyon ve Selectorate teorileri, İran ve Türk devletlerinin/elitlerinin uluslarını gelenekselden moderne dönüştürmeye çalıştıkları belirli yolları araştırmak için mevcut tezin teorik dayanakları olarak kullanılmıştır. Seçilen gazetelerin ön sayfalarında yer alan“ekonomik modernizasyon”,“sosyo-kültürel modernizasyon”ve“siyasi/hukuki modernizasyon”gibi kapsayıcı temalar ve bunların alt temaları, tematik analiz kullanılarak izlenmiş ve analiz edilmiştir. Bunun sonuncunda, bu araştırma 1920'lerden 1940'lara İran ve Türk devletlerinin/elitlerinin modernleşme planını nasıl uyguladığına dair genel bir imajın yeniden oluşturulmasına yardımcı olmuştur. Bu tezde, iki ülke devletlerinin/elitlerinin iki yönlü bir yaklaşım izledikleri, modernleşmeyi hem“pragmatik”hem de“ideolojik”düzeyde gerçekleştirmeye çalıştıkları, hem ülkelerinin görünüşünü hem de insanların yaşam ve düşünce biçimlerini modernize ettikleri tartışılmaktadır. Bulgular, 1920'lerden önce iki ulusun tarihsel ve siyasi miraslarındaki farklılıkların ve 1920'lerden 1940'lara her ulusun devleti/elitleri tarafından modernleşmeyi gerçekleştirme şeklindeki farklılıkların, İran ve Türk uluslarının modernleşme yörüngesini onların kuruluş dönemi ve ondan sonraki dönemleri güçlü bir şekilde şekillendirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present thesis aims at examining and comparing the ways in which the various aspects of modernization were presented and promoted by the Iranian and Turkish elites on the front pages of the Iranian Ettelaat and Koushesh and the Turkish Ulus (Hâkimiyet-i Milliye) and Cumhuriyet newspapers in the 1920s-1940s. Modernization and Selectorate theories have been used as the theoretical pillars of the present thesis in order to delve into the specific ways in which Iranian and Turkish states/elites tried to transform their nations from traditional to modern ones. The overarching themes of“economic modernization,”“socio-cultural modernization,”and“political/legal modernization”and their respective sub-themes as presented on the front pages of the selected newspapers were traced and analyzed using thematic analysis. This helped reconstruct a general image of the way in which the Iranian and Turkish states/elites in the 1920s-1940s performed the modernization plan. It is argued in the present thesis that the states/elites of the two countries pursued a two-pronged approach, trying to perform modernization on both the“pragmatic”and“ideological”levels, modernizing both their countries' appearance and the people's ways of thinking and living. The findings demonstrate that the differences in the historical and political legacies of the two nations before the 1920s and the divergences in the way modernization was performed by each nation's state/elites in the 1920s-1940s strongly shaped Iranian and Turkish nations' trajectory of modernization in their foundation era and the eras after that.