V-patern ekzotropya hastalarında erken ve uzun dönem cerrahi sonuçlarımız
- Tez No: 746094
- Danışmanlar: DR. TOLGA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: V-pattern ekzotropya (XT)'da horizontal rektus cerrahisi ile birlikte kas transpozisyonu, alt oblik zayıflatma ve kombine olarak kas transpozisyonu ile alt oblik zayıflatmanın etkinliklerini karşılaştırmak Gereç ve yöntem: V-patern ekzotropya tanılı, 2010-2019 tarihleri arasında opere edilen 149 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Çalışma kapsamına alınan hastalar horizontal rektus cerrahisi ile beraber tendon transpozisyonu (84 hasta), alt oblik zayıflatma (30 hasta) ve tendon transpozisyonu ve alt oblik zayıflatmanın kombine uygulandığı (35 hasta) olmak üzere 3 grubu ayrıldı. Horizontal rektus cerrahisi ile beraber tendon transpozisyonu uygulanan hastalar bilateral LR geriletme (37 hasta), unilateral LR geriletme (23 hasta) ve LR geriletme ile beraber MR rezeksiyonu uygulanan (24 hasta) hastalar olmak üzere 3 alt gruba ayrıldı. Cerrahi grupların preoperatif ve postoperatif V-patern miktarları, yukarı bakış, primer pozisyon ve aşağı bakıştaki kayma miktarları, V-paterni ve primer pozisyondaki kaymayı düzeltmedeki başarı oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma kapsamına alınan hastaların 84'ü (56,38%) kadın, 65'i (43,62%) erkekti, ortalama yaş 15,51±13,18, ortalama takip süresi 49,91±10,03 ay idi ve ortalama V-patern kayma miktarı 23,17±9,08 idi. Horizontal rektus cerrahisi ile birlikte kas transpozisyonu, alt oblik zayıflatma ve kombine olarak kas transpozisyonu ile alt oblik zayıflatma uygulanan cerrahi grupların düzeltilmiş V-patern miktarları sırası ile 6. ayda 13,30±6,70 PD 20,56±7,83 PD, 23,37±8,54 PD; 3. yılda 13,08±7,06 PD, 20,83±7,82 PD, 23,10±8,40 PD bulundu (p˂0,001, p ˂0,001). Her üç cerrahi grupta da V-patern miktarı anlamlı derecede azalmış bulundu(p˂0.001). Preoperatif V-patern miktarı ile 6.ay ve 3. Yıl düzeltilmiş V-patern miktarları arasında anlamlı pozitif korelasyon bulundu (sırasıyla; r= 0,788 p=0.001; r= 0,794, p=0.001). Tendon transpozisyonu uygulanan bilateral LR geriletme, unilateral LR geriletme ve LR geriletme ile beraber MR rezeksiyonu gruplarınında V-patern miktarı preoperatif değerlere göre anlamlı derecede azaldı (p˂0.001). Bilateral ve unilateral LR geriletme yapılan hastalarda LR geriletme miktarı (mm) ile düzeltilmiş V-patern miktarı arasında arasında anlamlı negatif korelasyon bulundu. (r= -0,388 p=0.019) Sonuç: Horizontal rektus cerrahisi ile birlikte kas transpozisyonu, alt oblik zayıflatma ve kombine olarak kas transpozisyonu ile alt oblik zayıflatma uygulanan her üç grubun V-paterni ve primer pozisyondaki kaymayı düzeltmedeki cerrahi başarı oranları arasında anlamlı fark saptanmadı. Tendon transpozisyonu uygulanan bilateral LR geriletme, unilateral LR geriletme ve LR geriletme ile beraber MR rezeksiyonunun V-paterni düzeltmedeki cerrahi başarı oranları arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the efficacy of horizontal rectus surgery with muscle transposition, inferior oblique weakening and combined muscle transposition and inferior oblique weakening for V-pattern exotropia (XT). Material and methods: The records of 149 patients with a diagnosis of V-pattern XT who were operated between 2010 and 2019 were reviewed retrospectively. The patients included in the study were divided into 3 groups: vertical transposition of the rectus muscles combined with horizontal surgery (84 patients), inferior oblique weakening combined with horizontal surgery (30 patients) and vertical transposition and inferior oblique weakening combined with horizontal surgery (35 patients). Patients who underwent vertical transposition with horizontal rectus surgery were divided into 3 subgroups as bilateral lateral rectus (LR) recession (37 patients), unilateral LR recession (23 patients), and patients who underwent medial rectus (MR) resection with LR recession (24 patients). The preoperative and postoperative V-pattern amounts, upward gaze, primary position and downward gaze deviation, success rates in correcting the V-pattern and deviation at primary position of the surgical groups were compared. Results: Of the patients included in the study, 84 (56.38%) were female, 65 (43.62%) were male, mean age was 15.51±13.18, mean follow-up time was 49.91±10.03 months, and mean preoperative V-pattern was 23.17±9.08 PD. The corrected V-pattern amounts of transposition with horizontal rectus surgery, inferior oblique weakening and combined transposition and inferior oblique weakening were 13.30±6.70 PD 20.56±7.83 PD at 6 months, 23.37±8.54 PD; 13.08±7.06 PD, 20.83±7.82 PD, 23.10±8.40 PD were at 3 years respectively. (p˂0.001, p ˂0.001). The amount of V-pattern was found to be significantly decreased in all groups (p˂0.001). A significant positive correlation was found between the preoperative V-pattern and the 6th month and 3rd year corrected V-pattern (respectively; r= 0.788 p=0.001; r= 0.794, p=0.001). The V-pattern was significantly decreased in the bilateral LR recession, unilateral LR recession and LR recession-MR resection groups with tendon transposition (p˂0.001). A significant negative correlation was found between the LR recession (mm) and the corrected V-pattern in patients who underwent bilateral and unilateral LR recession. (r= -0.388 p=0.019) Cocnclusion: Vertical transposition of horizontal muscles, inferior oblique muscle weakening and combined transposition and inferior oblique weakening are effective in the correction of V-pattern and there was no significant difference between the surgical success rates. Bilateral LR recession, unilateral LR recession, and LR recession-MR resection with transposition are also effective in the correction of V-pattern and there was no significant difference between the surgical success rates.