Yetiştirme döneminde farklı monokromatik aydınlatma uygulamalarının japon bıldırcınlarının büyüme ve kesim-karkas özelliklerine etkileri
The effects of different monochromatic lighting applications during rearing period on the growth and slaughter-carcass characteristics in japanese quail
  1. Tez No: 746105
  2. Yazar: SEZGİ KARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN NARİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı Japon bıldırcınlarında (Coturnix Japonica) besi döneminin tamamında beyaz (400–760 nm), yeşil (560 nm), sarı (580 nm), mavi (480 nm) ve kırmızı (660 nm) monokromatik aydınlatma uygulanmasının bazı performans, davranış ve korku düzeylerine etkilerinin ortaya konulmasıdır. Araştırmanın hayvan materyalini rastgele çiftleşen, daha önce seleksiyon uygulanmamış bir ebeveyn sürüden aynı anda elde edilmiş toplam 300 adet bıldırcın civcivi oluşturmuştur. Her deneme grubuna şansa bağlı olarak ayrılan bir günlük yaştaki 60'ar civcive kanat numarası takılmış ve incelenen tüm özelliklere ilişkin ölçümler bireysel olarak yapılmıştır. Çalışmada ışık yansımasından izole edilmiş, her katında ayarlanabilir LED aydınlatma aparatları bulunan, çok katlı büyütme ve besi kafesleri kullanılmıştır. Çalışmada haftalık canlı ağırlıklar çıkıştan 6 haftalık yaşa kadar haftalık olarak ölçülmüştür. Bıldırcınlar 5 haftalık yaştayken tonik immobilite testleri ve genel davranış özellikleri belirlenmiştir. Bıldırcınlar altı haftalık yaştayken rutin kesim işlemleri gerçekleştirilmiş ve kesim karkas özellikleri belirlenmiş, aynı zamanda bilateral özelliklerde simetrik ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of white (400–760 nm), green (560 nm), yellow (580 nm), blue (480 nm) and red (660 nm) monochromatic lighting on some performance, behaviour, and fear responses in Japanese quails throughout the fattening period. The animal material of the study consisted of a total of 300 quail chicks, which were randomly mated and obtained simultaneously from a previously unselected parent flock. Wing numbers were assigned to one-day-old chicks randomly allocated to each experimental group, and measurements of all the examined characteristics were made individually. In the study, multi-floor brooder and fattening cages, isolated from light reflection, with adjustable LED lighting apparatus on each floor, were used. In the study, weekly live weights were measured weekly from hatch to 6 weeks of age. Tonic immobility tests and general behavioural characteristics were determined when quails were 5 weeks old. When the quails were six weeks old, routine slaughtering processes were carried out and slaughter-carcass traits were determined, as well as symmetrical measurements of bilateral characteristics.